Akú zubnú pastu vybrať pre vaše dieťa?

Akú zubnú pastu vybrať pre vaše dieťa?

Chcete začať umývať vášmu dieťaťu zúbky a neviete akú zubnú pastu mu vybrať ? Rozmýšľate , či vôbec je vhodné používať detské zubné pasty s fluórom ? Nemôže byť fluór v zubných pastách pre deti škodlivý ?

Vaše obavy sú opodstatnené. Nadmerné množstvo fluóru v organizme pôsobí škodlivo a môže mať rôzne negatívne následky.

Fluoridy sú v organizme potrebné, ale vo veľmi malom množstve. Oveľa menšom ako denne prijímame a ako prijímajú deti.

Dieťa prijíma fluór už vo vode, ktorá sa používa na prípravu kojeneckej stravy. Ak však prijímajú fluór ešte aj v zubnej paste, obyčajnej pitnej vode, prípadne z iných zdrojov, môže dôjsť k škodlivému predávkovaniu. Podľa výskumov, deti prehltnú až 100% zubnej pasty do konca 2. roku svojho života, 30% medzi 2. a 4. rokom života a medzi 5. a 7. rokom prehltnú 15% zubnej pasty z dôvodu, že ju nevedia správne vypľúvať.

Pre tak malý organizmus je to príliš veľké množstvo, ktoré je pre organizmus nadbytočné a škodlivé. Nepríjemné následky sa nemusia prejaviť hneď, ale po dlhšom čase. Preto je veľmi ťažké bežnými výskumami, ktoré trvajú krátky čas, dokázať, že veľké množstvo fluóru je pre organizmus detský ale aj dospelý škodlivé. Navyše, zlúčeniny fluóru, ktoré sa používajú v zubných pastách, nie sú prirodzené. V prírode sa rozpustné zlúčeniny fluóru vyskytujú len v minimálnej koncentrácii, pretože vysokoaktívny fluorid je okamžite viazaný vápnikom. Tento dej chráni človeka pred prílišným kontaktom s rozpustnými zlúčeninami fluóru.

Pre malý detský organizmus je veľmi dôležité, aby bol čo najmenej zaťažovaný škodlivými látkami, ktorých je už aj tak dosť v ovzduší, v strave, v prostredí. Pre zdravý vývoj dieťaťa je prospešné minimalizovať tieto škodlivé látky aspoň v oblastiach, ktoré viete ovplyvniť. A tým je aj dôsledný výber zdravej zubnej pasty pre vaše dieťa.

Ponúkame vám niekoľko zdravých alternatív:

Detský zubný gel Weleda - Jemne odstraňuje zubný povlak. Má protizápalové, antibakteriálne a liečivé účinky. Neškodný pri prehltnutí.

Detská zubná pasta Basis sensitiv Lavera - Neobsahuje tenzidy, fluór a cukor. Vhodná na mliečne zúbky. vhodná aj pri homeopatickej liečbe. Neobsahuje mentol. Neškodná v prípade prehltnutia.

Logodent detský zubný gél jahoda od Logony - Zubný gél je prispôsobený detským potrebám, nie je škodlivý, ak ho dieťa prehltne.