Eukalyptus – poklad v malej fľaštičke

Eukalypty sú mohutné rýchlorastúce stromy, ktoré pochádzajú z Austrálie a Malajzie. V dnešnej dobe sa pestujú po celom svete, pričom poznáme veľa rôznych druhov Eukalyptov. V nasledujúcich riadkoch sa budeme venovať tým, ktoré nám môžu byť prospešné.

Eukalyptus mnohí z nás poznajú ako vysoko aromatickú rastlinu, ktorej výťažky sa používajú v rôznych prípravkoch. Vedeli ste však, že eukalyptové výťažky majú okrem príjemnej vône aj veľa zaujímavých benefitov? Napríklad, v prípade nádchy a prechladnutia, ktoré je v aktuálnom jesennom čase horúcou témou. Látky obsiahnuté vo výťažkoch z eukalyptu môžu pomôcť uľaviť pri upchatom nose, infekciách hrdla, či kašli.

eukalyptus

V akej podobe môžete prírodné výťažky z Eukalyptu zohnať? Dostupné sú balzamy, ako napríklad eukalyptový balzam Hanus. Veľmi zaujímavým riešením sú eukalyptové osviežovače vzduchu. Stačí niekoľko streknutí a daná miestnosť bude po dlhú dobu voňať príjemnou eukalyptovou vôňou, ktorá má naviac dezinfekčné účinky. Eukalyptový osviežovač vzduchu môžete využiť v domácnosti, ale zíde sa aj v kancelárii, čakárňach, či dokonca školách a škôlkach. V domácnosti môžete využiť aj aromalampykeramické doštičky. Na ne nakvapkáte eukalyptový éterický olej, ktorý sa postupne odparuje do vzduchu a pôsobí dezinfekčne.

Eukalyptus aj pre najmenších
Výhodou je, že niektoré jemnejšie odrody Eukalyptu sú vhodné aj pre najmenšie deti. Od 9. týždňa veku už môžete využiť napríklad éterický olej bio Eukalyptus Radiata, ktorý sa nakvapká na plyšovú hračku, prípadne keramickú doštičku vedľa postieľky dieťaťa a môže priniesť úľavu pri infekciách dýchacích ciest. Pre deti a tehotné ženy je vhodný aj Eukalyptus Camaldulensis, ktorý je o niečo jemnejší ako ostatné druhy eukalyptu.

V prípade nádchy a suchého dráždivého kašľu je vhodné použiť aj detský eukalyptový balzam Davídek, ktorý sa vtiera do hrudníka a chrbta. Spomínané čisto prírodné eukalyptové prípravky môžu priniesť všestranné a citeľné zdravotné benefity, ktoré sa rozhodne oplatí vyskúšať na vlastnej koži!