S kupónom EXTRA18 máš zľavu 18% pri nákupe nad 25€

Najlepšie esenciálne oleje

Kúpili ste si difuzér a hľadáte kvalitné esenciálne oleje ? Existuje veľmi veľa druhov esenciálnych olejov, pretože z takmer každej rastliny sa esenciálny olej vyrobiť. Najpoužívanejšie esenciálne oleje sú bylinkové vône ako levanduľa, tymián, materina dúška, citrusové vône pomaranč, citrón, mandarinka a vône ihličnatých stromov ako smrek, jedľa, borovica. Veľmi obľúbené esenciálne oleje sú eukalyptus, mäta a tea tree. Vyberajte podľa toho, na čo chcete esenciálny olej použiť.

Vonný olej do difuzéra

Moderné difuzéry umožňujú využiť celý potenciál esenciálneho oleja. Okrem toho, že vám prevoňajú miestnosť, majú aj pozitívne účinky na organizmus. Zvlhčujú vzduch a vytvárajú príjemnú atmosféru. Na rozdiel od aromalampy, nemusíte použiť sviečku.

Ak však máte radi relaxačnú atmosféru pri svetle sviečky, vyskúšajte kvalitnú aromalampu. Obe možnosti majú svoje výhody, záleží len na vás, čo si vyberiete. Vytvorte si zaujímavé kombinácie vôní, ktoré si obľúbite.

esencialne oleje nobilis

Prečistenie vzduchu a odstránenie nepríjemných pachov

Esenciálne oleje majú jedinečnú schopnosť čistiť a dezinfikovať vzduch. Je to veľmi užitočné v priestoroch, kde sa pohybuje veľa ľudí, v čakárňach, v kanceláriách open space, v zafajčených priestoroch, ale aj doma, keď jednoducho chcete mať príjemný pocit čistoty. Na prečistenie vzduchu si vyberte esenciálne oleje s čistiacim účinkom.

Odporúčaná kombinácia na prečistenie vzduchu: esenciálny olej mäta, myrta a citrón. Táto svieža kombinácia s bylinkovo citrusovou vôňou má schopnosť neutralizovať pachy a čistiť vzduch. Vyskúšajte kombinovať aj pomaranč sladký, grepfruit a bergamot.

Esenciálne oleje pre deti

Difuzéry môžete využiť aj miestnosti, kde sa hrajú deti. Je to výborný spôsob ako posilniť deťom imunitu, dýchací systém a tiež vytvoriť príjemnú atmosféru pre hry. Difuzér je bezpečnejší spôsob ako aromalampa, keďže nepotrebujete zapaľovať sviečku. Vždy však dávajte na deti pozor a nenechávajte ich pri zapnutom difuzéri osamote.

Esenciálne oleje vhodné pre deti od 2 rokov sú hlavne: mandarinka, pomaranč, litsea, mäta citrónová, levanduľa, eukalytus globulus, eukalyptus citrónovonný, grapefruit, geránium, harmanček, citrón, borovica, jedľa, neroli, smrek, ruža otto, borovica.

Môžete vytvoriť rôzne príjemné kombinácie esenciálnych olejov, ktoré sa budú deťom páčiť. Vyskúšajte tieto kombinácie:

1. Esenciálny olej pomaranč, eukalyptus, borovica

2. Esenciálny pomaranč, mandarinka, mäta

3: Esenciálny olej litsea, pomaranč, smrek

Najobľúbenejší esenciálny olej pre deti je mandarinka. Nielenže má príjemnú vôňu, ale má aj ukľudňujúci účinok na hyperaktívne deti. Ovocná svieža vôňa navodzuje pocit pohody.

Pre deti sú veľmi vhodné esenciálne oleje v bio kvalite. Tieto esenciálne oleje sú vyrobené z rastlín, ktoré sa pestovali ekologickým spôsobom. Sú ešte o niečo čistejšie ako bežné esenciálne oleje. Ak plánujete vyskúšať aromaterapiu pre deti, pozrite sa na našu ponuke bio éterických olejov.

aromaterapia pre deti

Esenciálne oleje na nádchu

Náš dýchací systém môže byť niekedy veľmi oslabený. Môže za to znečistené ovzdušie, vírusové ochorenia alebo sychravé ročné obdobie. Esenciálne oleje môžu mať na dýchací systém priaznivé účinky. Ich pozitívne vlastnosti využijeme v difuzéry alebo v aromalampe. Rozptýlia sa do ovzdušia a dýchaním sa dostanú cez krvný obeh presne tam, kde je to potrebné. Difuzér navyše zvlhčí vzduch, takže je účinok je o to lepší.

Esenciálne oleje vhodné na dýchací systém sú hlavne borovica, jedľa a smrek. Jeden z najlepších esenciálnych olejov na dýchanie je eukalyptus. Existuje niekoľko druhov eukalyptu, ktoré sa mierne líšia svojim účinkom.

Eukalyptus camaldulensis je vhodný na podporu dýchacieho ústrojenstva, vykašliavania. Je jemnejší ako ostatné druhy eukalyptu a preto je vhodnejší pre deti a tehotné ženy.

Eukalyptus Globulus je silnejší druh eukalyptu, ktorý ničí choroboplodné zárodky v ovzduší. Priaznivo pôsobí na dýchací systém.

Eukalyptus radiata je druh vhodný pre deti. Výborne prečistí vzduch, uľahčí dýchanie a dieťatko tak prespí celú noc. Obľúbený pomocník mamičiek pri detskom prechladnutí. Vyskúšajte eukalyptus radiata v bio kvalite hlavne pre najmenšie deti.

Eukalyptus citrónovonný je chladnejší druh eukalyptu. Využíva sa hlavne pri infekciách dýchacieho systému s horúčkou. (ochladzujúci efekt)

Esenciálne oleje ako prevencia

Antibakteriálne účinky esenciálnych olejov môžu byť vhodnou prevenciou pred vírusovými ochoreniami. Je hlavne kvôli ich schopnosti prečistiť vzduch od vírusov a chrániť sliznice dýchacieho systému.

Vyskúšajte antivírusovú zmes, ktorá krásne vonia. Nakvapkajte do difuzéra esenciálne oleje citrón, eukalyptus radiata, tea tree a bergamot. S pomerom môžete experimentovať.

Esenciálny olej na spánok

Upokojujúce esenciálne oleje môžete vyskúšať aj na podporu kľudného spánku bez prebúdzania. Ak chcete zaspávať pri jemnej vôni čisto prírodných olejov, použite aroma kameň z terakoty. Tento pasívny odparovač esenciálnych olejov je úplne bezpečný, aj keď zaspíte. Uvoľňuje vône jemne a pomaly. Môžete ho mať na nočnom stolíku.

Obľúbené esenciálne oleje na spánok levandula, benzoe, škorica, vanilka, pomaranč sladký, harmanček, neroli.

Náš tip: Vyskúšajte kombináciu teplej upokojujúcej vône vanilky, levandule a neroli. Táto zmes je vhodná aj pre pokojné zaspávanie detí.

Pre lepší spánok malých detí a zároveň uľahčenie dýchania vyskúšajte overenú kombináciu: Zmiešajte esenciálny olej levandula, borovica, eukalyptus radiata a tymián a pridajte do difuzéra. Môžete použiť aj esenciálne oleje v bio kvalite, aby ste si boli istí, že pre dieťatko použijete tie najkvalitnejšie suroviny. Táto zmes krásne prevonia detskú izbičku, prečistí vzduch a uvoľní noštek. V difuzéri zároveň zvlhčí suchý vzduch.

Esenciálne oleje pre ľahšie učenie

Esenciálne oleje dokážu podporiť sústredenie a zlepšiť motiváciu. Ak potrebujete pripravovať na skúšky, maturitu alebo sa vám nechce do vypracovania školských úloh, vyskúšajte overené esenciálne oleje pre školákov a študentov. Ich svieža vôňa zlepšuje náladu, navodzuje pozitívny stav mysle a podporuje koncentráciu. Bude sa vám učiť ľahšie a s radosťou.

Odporúčané kombinácie esenciálnych olejov na lepšie sústredenie:

1. citrón, pomaranč, grepfruit

2. mandarinka, pomaranč, citrón, limetka, mäta

Tieto zmesi môžete vyskúšať aj v práci. Ak vás prepadne únava a pred vami je ešte veľa povinností, vyskúšajte zmes esenciálnych olejov na únavový syndróm: 2 kvapky grepfruitu, 2 kvapky tangarinky a 1 kvapka geránia.

saloos clanok typy esencialnych olejov

Vonný olej do prania

Bežné pracie prostriedky a aviváže majú silné syntetické vône. Ak vám tieto umelé vône prekážajú, vyskúšajte prírodné pracie gély, ktoré majú prírodnú jemnú vôňu. Tú môžete trošku zvýrazniť pridaním vášho obľúbeného esenciálneho oleja. Výsledná vôňa bude príjemná, nevtieravá a nebude vás obťažovať. Esenciálne oleje do prania sú vhodné, keď máte zo silných parfémov alergiu alebo bolesti hlavy. Mamičky ich rady používajú do prania pre malé deti, aby sa vyhli podráždeniu pokožky. Bábätká všeobecne nemajú radi silné vône a preto je pranie jemnými pracími gélmi bez vône určite vhodnejšie.

Najobľúbenejšia vôňa esenciálneho oleja do prania je levandula. Často sa používa aj citrón, pomaranč, citrónová tráva a geránium. Stačí do pracieho gélu nakvapkať približne 10 kvapiek esenciálneho oleja a potom prádlo oprať bežným spôsobom.

Chcete mať v skrini intenzívnejšiu vôňu čistého prádla? Nakvapkajte esenciálny olej na vreckovku alebo malú handričku, dajte do látkového vrecúška a nechajte ho položené v skrini. Občas vôňu obnovte doplnením esenciálneho oleja. Takáto vôňa je príjemná, nevtieravá a hlavne prírodná. Nebude ju na sebe cítiť celý týždeň, ale to by ste asi ani nechceli. Ale keď otvoríte skriňu alebo prejdete okolo, zacítite krásnu vôňu vášho domova, ktorú ste vytvorili sami.

Esenciálne oleje pre vianočnú atmosféru

Vianoce sú krásnym obdobím roka, ktoré si radi spájame s nádhernými vôňami. Esenciálne oleje výborne dotvárajú atmosféru Vianoc a urobia radosť celej vašej rodine. Vytvorte si tie najkrajšie Vianoce s typickými vôňami ako vanilka, pomaranč, klinček, bergamot, škorica, mandarinka.

Vyskúšajte kombinácie esenciálny olejov pre vianočnú atmosféru:

1. jedľa, pomaranč, klinček

2. benzoe, bergamot, pomaranča

3. škorica, pomaranč, tonka

4. mandarinka, vanilka, magnólia

Alebo vyskúšajte bohatšiu kombináciu citrusov, ktoré na Vianoce nesmú chýbať. Esenciálne oleje limetka, mandarinka, mäta, citrón, pomaranč, grepfruit, bergamot doplňte lavandinom. S pomerom môžete experimentovať, prípadne z vášho obľúbeného pridáte viac.

Vôňa jedličky spolu s pomarančom a kvapkou klinčeka je overená vianočná klasika.

Ak sa vám nechce experimentovať s vytváraním vlastných kombinácií, vyberte si hotové zmesi esenciálnych olejov. Skúsení aromaterapeuti ich namiešali za vás. Okrem krásnej vône majú aj synergický účinok na psychiku.