Len dnes 20% zľava pri nákupe nad 30€ s kupónom: FLASH20

Éterické oleje podľa účinkov

Éterické oleje sú výborní pomocníci pri rôznych neduhoch. Mnohé z nich pomáhajú pri viacerých symptómoch a preto je niekedy ťažké vybrať si ten správny. Preto sme pripravili praktický prehľad, ktorý vám môže pomôcť:

FotkyFoto_48257743_S

Sťahujúce: céder, cyprus, santal, šalvia, borievka, mäta pieporná, kadidlo, myrha, rozmarín, ruža

Ukľudňujúce: levandula, bergamot, harmanček (modrý aj žltý), majoránka, ruža, jasmín, benzoin, nerol, ružová palma, ružové drevo

Osviežujúce: bazalka, kananga, ylang-ylang, citrón, grapefruit, medovka, mäta pieporná, cyprus, levandula, mandarinka

Čistiace: pelargónia, borievka, kajeput, medovka, citrón, ruža, šalvia, rozmarín, grapefruit

Tonizujúce: amyris, bazalka, grapefruit, borovica, rozmarín, myrta, šalvia, ylang-ylang

Bieliace: citrón

Zvlhčujúce: pomaranč, fenikel

Fotosenzitívne: bergamot, angelika koreň, citrón, mandarinka, pomaranč, grapefruit

Pozor: Po aplikácii týchto éterických olejov by sa pokožka nemala vstavovať slnku. Týka sa to hlavne produktov, ktoré si sami vyrábate doma. Pri éterických olejoch citrón a pomaranč môžete zvoliť variant bez terpénu a vtedy je možný aj pobyt na slnku. Takéto éterické oleje má v ponuke napr. značka Saloos alebo Original ATOK.

Zmiernenie sčervenania: benzoin, jasmín, nerol, ruža pelargónia, levandula, santal, ružová palma, pačuli,

Antialergické: harmanček modrý, medovka, levandula

Zvláčňujúce: santal, fenikel, levandula, ylang-ylang

Odvodňujúce: borievka, mäta pieporná, pačuli, rozmarín, šalvia

S éterickými olejmi treba narábať veľmi opatrne. Až na dve výnimky (levanduľa a tea tree) ich nikdy neaplikujte na pokožku neriedené. Ich vysoká koncentrácia by vám spôsobila podráždenie pokožky. Éterické oleje vždy riedime v rastlinnom oleji. Presný pomer riedenia záleží od druhu éterického oleja a spôsobu použitia (ako a kde chcete olej aplikovať). Pokiaľ si nie ste istý aké má byť správne riedenie, hľadajte informácie na internete alebo v knihách o aromaterapii.

Dôležitý je aj výber kvalitného éterického oleja. Vyberajte si len oleje od overených výrobcov. Dobré skúsenosti máme so značkami Saloos, Nobilis Tilia, Primavera, Original ATOK. Týto výrobcovia sú na trhu už roky a v problematike a kvalite éterických oleje sa dobre vyznajú.

Pre špeciálne účely môžete využiť aj éterické oleje v BIO kvalite, ktoré ponúka Nobilis Tilia a Primavera. (vybrané druhy)