Ako riešiť vypadávanie vlasov

Ak potrebujete riešiť problém s vypadávaním vlasov, určite ste zistili, že príčin môže byť viac a prípravkov, ktoré zaručia rast a zastavenie vypadávania, je neuveriteľné množstvo. Rozlíšiť čo je dobré a čo je len klamlivá reklama sa niekedy ani nedá. Niekomu môže jeden prípravok pomôcť, ale pre druhého už nie je až taký vhodný. Ako sa v tom teda vyznať ? nehľadajte zázračné riešenie. Skúste sa zamerať na systematickú starostlivosť o vvlasy a vlasovú pokožku s prírodnou vlasovou kozmetikou a zároveň podporte rast vlasov zvnútra kvalitnými prípravkami, ktorým dôverujete.

Šampón na rast vlasov

Chemikálie v šampónoch, hlavne silikóny môžu upchávať vlasové folikuly. Ostávajú na pokožke hlavy, kde vytvárajú film, ktorá bráni rastu vlasov. Pokožka hlavy nemá možnosť prísunu kyslíku a to problém len zhoršuje. Tento efekt je veľmi podobný vzniku akné pri používaní kozmetiky so silikónovými zložkami. Prírodné šampóny tento problém nespôsobujú. Vyberte si vždy overenú značku prírodnej vlasovej kozmetiky, najlepšie certifikovanej.

Upchávanie vlasových folikulov môže spôsobovať aj nadmerné množstvo mazu a lupín na hlave. Tento problém môžete tiež riešiť prírodnou vlasovou kozmetikou – vhodným šampónom na mastné vlasy a lupiny. Tieto šampóny obnovujú rovnováhu vlasovej pokožky pomocou extraktov z bylín ako žihľava, borievka, rozmarín, medovka a postupne vytvárajú na vlasovej pokožke zdravé prostredie bez mastnoty a lupín. Obľúbené je aj bahno Rhassoul (marocký íl), ktorý ma veľmi priaznivé účinky na mastné vlasy a lupiny.

vypadavanie vlasov

Ako rieši vypadávanie vlasov tradičná čínska medicína ?

V prvom rade hľadá príčinu vypadávania vlasov. Tá môže byť rozdielna u žien alebo u mužov. Príčinou je oslabenie niektorej časti organizmu, väčšinou obličiek, pečene alebo krvi. Riešením je podpora oslabeného orgánu celkovo v súvislostiach celého organizmu. Čínska medicína teda nerieši len konkrétne vypadávanie vlasov, ale rieši celkovú nerovnováhu v našom tele. Takýmto komplexným riešením sa často dostavia aj dobré výsledky.

Na podporu rastu vlasov sa užívajú bylinné guličky, tabletky alebo tinktúry, ktoré pôsobia v jednotlivých dráhach a orgánoch. Systematickým užívaním sa dosahuje rovnováha, teda zdravý stav. Čínske wany sú vytvorené z viacerých bylín podľa tradičný receptúr, ktoré sú overené tisícročia. Na vlasy je najobľúbenejšia bylinná zmes Hriva čierneho vraníka, He shou wu wan. Posilňuje obličky a dopĺňa do organizmu potrebné minerály a živiny. Vypadávanie vlasov má príčinu v oslabení obličiek alebo pečene, často je to kombinácia oboch. Príčiny môžu byť rozdielne u mužov a u žien. Nesmie sa však zabúdať aj na dedičnosť a tento faktor zohľadniť pri hľadaní príčiny vypadávania vlasov.

Príčiny vypadávania vlasov u žien

Podľa TČM je vypadávanie vlasov u žien spôsobené nedostatkom krvi, zlou kvalitou krvi alebo stagnáciou krvi. Tento stav vie Tradičná čínska medicína upraviť pomocou vhodných bylinných zmesí pre ženy. S vypadávaním vlasov sa ženy často stretnú po pôrode, pretože práve vtedy sú po celom tehotenstve a pôrode veľmi vyčerpané . Straty krvi počas pôrodu spôsobia nedostatočnosť krvi a to sa prejaví aj na vlasoch. V Číne sa preto ženám po pôrode pripravujú posilňujúce bylinné odvary práve na regeneráciu a obnovenie sily. Zmes na regeneráciu po stratách krvi sa volá Náramok ôsmych perál – Nu ke ba zhen wan.

Príčiny vypadávania vlasov u mužov

U mužov môže nadmerné vypadávanie vlasov súvisieť s energiou obličiek. Príčinou oslabenia obličiek býva nadmerné záťaž a z toho vyplývajúca únava, nadmerná sexuálna aktivita, vek, genetická predispozícia. Na to, aby obličky mali dostatok energie až do vysokého veku, musíme dbať od mladosti. Počas náročných období v živote je možné pomocou Tradičnej čínskej medicíny obličky posilňovať vhodnými bylinnými wanmi. Pri vypadávaní vlasov je to už spomínaná He shou wu wan.

zihlava na rast vlasov

Stavikrv mnohokvetý bylina na podporu rastu vlasov

Základom tejto bylinnej zmesi je Stavikrv mnohokvetý (Polygonum multiflorum). Stavikrv je v čínskej medicíne veľmi využívaná bylina a je nazýva sa aj elixírom života práve pre jeho silné antioxidačné vlastnosti. Spomaľuje proces starnutia a dokáže pôsobiť aj na príčiny vypadávania vlasov. Konkrétne u mužov je jednou z príčin zmena hormóni testosterónu na dihydrotestosterón, ktorý môže za vypadávanie vlasov. Stavikrv zabraňuje tejto zmene a tým prirodzene zvyšuje hladiny potrebného testosterónu. To má vplyv na rast vlasov ako aj šedivenie vlasov. Zároveň vyššia hladina testosterónu má vplyv na rast svalovej hmoty, pevné šlachy, svaly, kosti a výkon. Tieto vlastnosti stavikrvu oceňujú aj vcholoví športovci a v Číne majstri bojových umení. Stavikrv sa pridáva aj do šampónov proti vypadávaniu vlasov. Vždy je však dôležité používať prírodný šampón na vlasy bez chemikálií.

Kvalitné čínske bylinné zmesi od overených výrobcov neobsahujú žiadne pridané látky, len byliny, ktoré sa špeciálne pripravujú a následne tvarujú do guličiek alebo tabliet.

Niektorí výrobcovia ako napr Mycomedica pripravujú z čínsky bylín tinktúry – byliny lúhujú v alkohole. Tento spôsob je vhodný pre tých, ktorým viac vyhovuje vypiť prípravok v nápoji. Dôležitý je aj fakt, že alkohol dokáže naozaj vylúhovať z rastliny všetky dôležité látky.

Okrem stavikrvu sa v tradičnej čínskej medicíne užívajú aj ďalšie byliny proti vypadávaniu vlasov ako Rehmania, Schizandra, Angelika. Dôležitá je aj medicinálna huba Reishi, ktorá rieši mnoho disharmónií v organizme a má významný vplyv aj pri raste kvalitných vlasov. Spomenúť môžeme aj čierny sezam, ktorý môžete ľahko zaradiť do stravy, ak chcete komplexne riešiť vypadávanie vlasov.

Najlepšie vitamíny na vlasy

Ak chcete rast vlasov podporiť vitamínmi, určite sa zamerajte na vitamíny s vysokou vstrebateľnosťou – lipozomálne vitamíny. Tieto vitamíny sú spracované tak, aby boli maximálne využiteľné v našom organizme. Sú obalené v slnečnicovom lecitíne, veľmi dôležitom pre náš organizmus. Lecitín dokáže vytvoriť pre vitamíny a minerály obal. Takto obalené vitamíny a minerály v lipozóme majú vstrebateľnosť až 90%.

Pre vlasy sú najdôležitejšie minerály zinok, selén, železo a magnézium. Prospešný je pre vlasy aj kolagén, ideálne tiež v lipozomálnej forme. Kolagén sa z veľkej časti rozkladá v tráviacom trakte a z bežnej dávky je skutočne využité minimum. Lipozómy však dokážu kolagén ochrániť tak, aby prešiel tráviacim traktom a bol vstrebaný do krvi a prepravený ďalej do organizmu.