Teraz prebieha: Zľava 15% pri nákupe nad 25€ použi kupón: EXTRA15

Najlepšie bylinky na hemoroidy

Hemoroidy ľudovo nazývané aj zlatá žila sú nepríjemný problém v intímnej oblasti konečníka. Vznikajú vystúpením rozšírených žíl von z análneho otvoru a spôsobujú bolesť, zápaly, krvácanie. Je to veľmi nepríjemné a ovplyvňuje to kvalitu života. Aby ste sa mohli hemoroidov zbaviť, je potrebné minimalizovať rizikové faktory, ktoré sú ich príčinou.

Príčiny hemoroidov sú hlavne:

  • zlé trávenie a z toho plynúce nepravidelné vyprázdňovanie - zápcha alebo hnačka
  • nevhodná strava bez obsahu vlákniny
  • príliš dlhé sedenie ale aj státie
  • tehotenstvo a pôrod
  • dvíhanie a nosenie ťažkých predmetov

Na akútne hemoroidy s krvácaním sa veľmi často využívajú rôzne bylinky, ktoré majú za úlohu zastaviť krvácanie, dezinfikovať poranení miesta a hojiť podráždenú oblasť. Tieto bylinky sa nachádzajú v rôznych prírodných krémoch a mastičkách na hemoroidy. Okrem týchto prípravkov na vonkajšie použitie je potrebné riešiť hemoroidy aj komplexne a to zvnútra užívaním bylinných tinktúr.

hemoroidy priznaky

Bylinky na hemoroidy na vonkajšie použitie

Bylinky sú v liečbe hemoroidov veľmi účinné, hlavne v počiatočnom štádiu. Pôsobia dezinfekčne, antisepticky, pomáhajú stiahnuť rozšírené žily v konečníku a čo je dôležité podporujú spevnenie žilových stien, aby sa hemoroidy ďalej nezhoršovali.

Dezinfekčné bylinky na hemoroidy

Levanduľa je univerzálna bylinka s hojivým a protizápalovým účinkom. V kréme na hemoroidy sa využíva éterický olej, ktorý je dostatočne jemný na pokožku a citlivú oblasť, no zároveň silne čistiaci. Levanduľa zabraňuje vzniku zápalu, čo je veľmi dôležité.

Tymiánsilné dezinfekčné účinky pri vzniku trhlín a poranení v okolí análneho otvoru. Zabraňujú vzniku zápalu dezinfikuje rany a pôsobí proti baktériám. V mastičke na hemoroidy sa využíva éterický olej.

Tea tree olej patrí medzi najsilnejšie prírodné antiseptiká. Zabraňuje tvorbe zápalu, pôsobí hojivo.Zmierňuje svrbenie a nepríjemné pocity v okolí konečníka. Je dostatočne jemný na pokožku, nedráždi.

Éterické oleje nepoužívajte samostatne priamo na postihnuté miesto, pretože sú veľmi silné. Musia sa riediť v rastlinnom oleji. Ideálne riešenie je kúpiť si hotový krém na hemoroidy, ktorý už tieto éterické oleje obsahuje ako napr. Hemorol od Nobilis Tilia.

Aloe vera vo forme gélu má všestranné využitie pri akýchkoľvek poraneniach pokožky. Čistí a dezinfikuje rany, trhliny, pôsobí hojivo a protizápalovo. Preto je ideálnym prípravkom na ošetrenie hemoroidov. Je chladiaci účinok okamžite zmierni nepríjemné pocity ako svrbenie, bolesť a pálenie.

Bylinky na hemoroidy so sťahujúcim účinkom

Pri podráždených hemoroidoch je dôležité zastaviť krvácanie a stiahnuť rozšírené žily späť do konečníka. Práve s týmto pomáhajú bylinky so sťahujúcim účinkom na žily.

Gaštan je veľmi často používaná bylina pri problémoch s cievami a žilami. Má sťahujúci účinok a zmierňuje prekrvenie. Celkovo veľmi dobre pôsobí na žily a ich správne fungovanie. 

Šalvia a cyprus majú veľmi výrazné sťahujúce a protizápalové účinky. Táto dvojkombinácia sa úspešne využíva v špeciálnom oleji na hemoroidy.

Rutín je prírodná látka, ktorá spevňuje žilové steny, znižuje priechodnosť cievnych kapilár a  zabraňuje krvácaniu. Spevnenie žilových stien je dôležité, aby sa hemoroidy naozaj liečili a zabránilo sa ich opätovnej tvorbe.

Trnka a skorocel majú vysoký obsah trieslovín so sťahujúcim účinkom. Zabraňujú rozšíreniu žíl a vystupovaniu s konečníka.

Dub letný sa používa na sťahujúci sedavý kúpeľ na hemoroidy. Takisto sa využíva priamo extrakt z dubovej kôry do krému na hemoroidy pre sťahujúci účinok na rozšírené žily.

Ošetrujúce bylinky a oleje na hemoroidy

Aby mohli bylinky správne účinkovať a jednoducho sa aplikovať na postihnuté miesto, sú rozpustené v prírodnom masťovom základe. Na tento účel sa využívajú rastlinné oleje ako jojobový, mandľový, bambucké maslo. Aj samotné tieto oleje majú hojivé a ošetrujúce účinky a podporujú rýchle vyliečenie hemoroidov.

Ľubovníkový olej zmierňuje svrbenie, ošetruje podráždenú pokožku. Používa sa ako základný olej pre rozpustenie éterických olejov.

Rebríček obyčajný pôsobí protizápalovo a hojivo na poranenia pokožky. Môžete ho použiť v sedacom kúpeli alebo v masti na hemoroidy.

Nechtík lekársky má silné hojivé účinky a okamžite pôsobí na drobné poranenia a trhlinky v konečníku. Urýchľuje hojenie a vyriešenie nepríjemných pocitov ako štípanie a svrbenie. Využíva sa gél z nechtíka, masť z nechtíka alebo tinktúra.

ako sa zbavit hemoroidov

Bylinkové tinktúry na hemoroidy na vnútorné použitie

Okrem prípravkov na vonkajšie použitie je pri chronických hemoroidoch vhodné aj vnútorné užívanie byliniek s priaznivým pôsobením na cievny a žilový systém. Vhodné riešenie ponúka Bylinná kúra Podpora cievneho systému, kŕčové žily, hemoroidy od výrobcu Naděje. Táto kúra sa zameriava na čistenie pečene a žlčníka. Tieto orgány sú podľa čínskej medicíny prepojené s cievnym a žilovým systémov. Stav týchto orgánov má vplyv aj na pevnosť ciev a žíl. Kúra obsahuje echinaceu, pestrec, brezu, vinnu révu, jarabina oskorušovú. Pre komplexné riešenie problému využívajte aj pokračovaciu kúru.

Pagaštan konský sa používa nielen v mastiach na zlatú žilu, ale aj na vnútorné užívanie vo forme tinktúry. Zlepšuje stav cievnych stien a pôsobí na periférne prekrvenie, hlavne pri dolných končatinách . Využíva sa pri kŕčových žilách, hemoroidoch, lymfatických opuchoch.

Bylinky na hemoroidy v Tradičnej čínskej medicíne na vnútorné použitie

Tradičná čínska medicína využíva na liečbu hemoroidov po stáročia overené recepty z rôznych bylín. Tieto bylinky sú vo forme zmesí, čiže sa využíva ich spoločné synergické pôsobenie na všetky oblasti v organizme, ktoré súvisia s hemoroidmi podľa meridiánov. Čínske bylinné zmesi sa vyrábajú ako tinktúra, tabletky alebo guličky.

Najlepšie hodnotené čínske bylinky na hemoridy sú:

Ma zi ren wan Spustenie džunky na vodu sa zameriava na problém so zápachou a suchou stolicou, čo je jedna z možných príčin hemoroidov.

Hua zhi pian Zlatá žila je tinktúra na odvádzanie vlhkého tepla z oblasti konečníka. V čínskej terminológii vlhko a teplo spôsobuje zápaly, nadmerné prekrvenie, horúčnosť, krvácanie. Jednou z príčin takéhoto stavu je nevhodná strava.

Tong Chang Pian Zamatový jarok je tinktúra určená na riešenie problému s chronickou zápchou a suchou stolicou. Tento stav vysušenia sa často vyskytuje u starších ľudí a môže byť príčinou hemoroidov.

Liečivá čínska huba Maitake odvádza z organizmu škodlivé vlhko, ktoré oslabuje slezinu. Je príčinou zlého trávenia a vyprázdňovania, častých hnačiek. Pomáha riešiť hemoroidy ak je ich prvotnou príčinou častá hnačka.