S kupónom EXTRA18 máš zľavu 18% pri nákupe nad 25€

Syndróm vyhorenia - rady a tipy ako ho zvládnuť

Syndróm vyhorenia a súvisiace stavy ako mentálne preťaženie, psychická únava, depresia, vyčerpanie, pracovné vypätie a ďalšie stavy sú vážne otázky, ktoré môžu mať hlboký vplyv na fyzické, psychické a emocionálne zdravie jednotlivca.

Tieto stavy sa môžu vyvíjať postupne v dôsledku dlhodobého stresu, nadmerných pracovných alebo osobných požiadaviek, nedostatku odpočinku alebo relaxu, finančného tlaku alebo nedostatku podpory. Riešenie týchto stavov vyžaduje komplexný prístup, ktorý môže zahŕňať zmeny v životnom štýle, výžive, prístupe k práci a osobnému životu, ako aj využitie rôznych formách podpory a liečby.

Ako si pomôcť pri syndróme vyhorenia

1. Myšlienkový detox

Praktiky ako meditácia a joga môžu pomôcť redukovať stres, zlepšiť sústredenie a podporiť emočnú rovnováhu. Myšlienkový detox, teda úsilie o očistenie mysle od negatívnych a toxických myšlienok, môže byť tiež užitočný. Zamerajte sa na pozitívne veci v živote a buďte vďační aj za maličkosti, ktoré sa vám podaria.

2. Bachove esencie

Bachove kvapky sú formou alternatívnej liečby, ktorá využíva rastlinné extrakty na podporu emocionálnej pohody. Pre niekoho môžu byť účinnou pomocou pri zvládaní stresu, úzkosti a depresie. 38 Bachových esencií dokáže pokryť množstvo psychických stavov. Medzi patrí aj vyčerpanie, únava a syndróm vyhorenia

3. Bylinky a prírodná medicína

syndrom vyhorenia_2

Rastliny ako valeriána, levanduľa, medovka, a adaptogény ako ženšen, ashwagandha, brahmi, môžu pomôcť podporiť relaxáciu a zlepšiť spánok. Overené kombinácie podľa tradičných receptúr nájdete v čínskej medicíne.

4. Dostatok vitamínov a minerálov

Vitamíny skupiny B, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny a minerály ako horčík môžu mať pozitívny vplyv na psychickú odolnosť a celkové zdravie. Zdravá, vyvážená strava je základom, no niekedy je potrebné organizmu pomôcť doplneným kvalitných vitamínových doplnkov. Práve pri syndróme vyhorenia môže byť telo maximálne vyšťavené. Ideálne sú vysokovstrebateľné lipozomálne vitamíny, ktoré sa v tele dokážu dostať tam, kde je to potrebné.

5. Pitný režim, zdravý životný štýl, dobrý spánok

Dostatočný príjem vody je kľúčový pre celkové zdravie a pohodu, vrátane psychickej odolnosti. Okrem čistej pramenitej vody vyskúšajte aj svieže bylinkové čaje alebo ajurvédsku kávu bez kofeínu. Dôležitý je dostatok spánku. Ak máte so zaspávaním problém, čo sa pri syndróme vyhorenia často vyskytuje, vyskúšajte prírodné metódy na podporu dobrého zaspávania ako sú Bachove kvapky na spanie alebo upokojujúce bylinkové čaje s harmančekom, medom, mätou a ajurvédskymi bylinkami ako Brahmi a Ašvaganda. Obľúbená je aj aromaterapia alebo čínske bylinky pre zdravý spánok.

6. Podpora psychickej odolnosti

Rozvoj zručností ako sú časový manažment, učenie sa hovoriť „nie“ neprimeraným požiadavkám a vytváranie silných sociálnych väzieb môže pomôcť zvýšiť odolnosť voči stresu. Ak máte problém neprimerané požiadavky odmietnuť, vyskúšajte Bachovu esenciu Larch – Smrekovec opadavý.

Dôležitá je sebaúcta a tiež schopnosť primerane klásť svoje potreby medzi priority. V určitom momente je na mieste, aby ste dokázali povedať stop. Výborným pomocníkom môžu byť Bachove kvapky, hlavne esencia Oak – Dub letný. Odporúča sa ľuďom, ktorí sú veľkí pracanti, doslova dríči až do úmoru a nevedia prestať a dopriať si odpočinok.

7. Profesionálna pomoc

V prípade pretrvávajúcich problémov je dôležité vyhľadať pomoc odborníka, ako je psychológ alebo psychiater, ktorý môže ponúknuť profesionálnu terapiu alebo iné formy liečby.

Pamätajte, že každý človek je jedinečný, a to, čo funguje pre jedného, nemusí nutne fungovať pre iného. Je dôležité nájsť kombináciu stratégií a podpôr, ktoré najlepšie vyhovujú vašim osobným potrebám a životnej situácii.