Krásna jar so zľavou 15% s kupónom: JAR15

Kostihoj lekársky - najlepšia bylina na kosti, svaly a kĺby

Ako napovedá už názov tejto rastliny, spája sa predovšetkým s priaznivým účinkom na kosti a všetky problémy týkajúce sa pohybového aparátu. Ak vás trápia bolesti, svalov, šliach, chrbta alebo máte opuchy na nohách, pomliaždeniny, výrony, kŕčové žily, vyskúšajte pomoc v podobe tejto výnimočnej rastliny.

 

Kostihoj lekársky je určený len na vonkajšie použitie. Vyrába sa z neho kostihojová masť, alebo tinktúra. Pri vnútornom používaní hrozí poškodenie pečene, keďže kostihoj obsahuje pyrolizidínové alkaloidy. Pri vonkajšom použití vo forme masti, tinktúry alebo gélu je kostihoj bezpečný.

 

Kostihoj kvitne od jari do jesene a zdobí bylinkovú záhradu peknými zvončekovými kvetmi vo fialovej a ružovej farbe. Môžete ho aj pestovať a doma si z neho vyrobiť tinktúru alebo masť podľa tradičných receptov. Nepotrebuje takmer žiadnu starostlivosť okrem zalievania.

 

Z rastliny sa používa hlavne koreň, no najnovšie skúsenosti ukazujú,že sa dá využiť aj stonka, listy a kvety.

 

bolest kolena

 

Kostihojová masť

 

Masť z koreňa kostihoja sa využíva hlavne pri poraneniach končatín ako sú rôzne výrony, pomliaždeniny, opuch a modriny. K podobným úrazom často dochádza pri aktívnom športovaní, preto je kostihojová masť obľúbeným liečebným prostriedkom pre športovcov a aktívnych ľudí.

 

Kostihoj môže byť použitý ako podporný prostriedok aj pri vážnejších poraneniach ako sú zlomeniny a natrhnutie svalov alebo šliach. Podporuje zrastanie kostí a obnovu svalového tkaniva a to vďaka vysokému obsahu alantoínu.

 

Ako použiť masť z kostihoja

 

Masť nanesiete na postihnuté miesto v dostatočnej vrstve, priložíte nesavý materiál, aby sa masť vpila do pokožky a nie do látky (napr. mikroténový sáčok) a na ten môžete dať ešte látkový obklad. Takto necháte kostihojovú masť pôsobiť aspoň 1 hodinu, prípadne aj viac. Potom miesto umyjete teplou vodou. Postup môžete zopakovať 2x denne.

 

Masť z kostihoja nepoužívajte na hlboké rany. Veľmi rýchlo zaceľuje pokožku .V mieste poranenia, by mohli zostať nečistoty a rana by sa zapálila. Hlboké rany potrebujú pomalšie hojenie s pravidelnou dezinfekciou.

 

Masť z kostihoja sa dá bežne kúpiť vo vysokej kvalite od skúsených výrobcov prírodných produktov ako Hanus alebo Naděje.

Domáca výroba kostihojovej masti

 

Ak ste nadšenec pre prírodnú medicínu a bylinkárstvo, môžete si kostihojovú masť vyrobiť aj doma. Budete potrebovať olejový macerát z koreňa kostihoja, kvalitný tukový základ (kokosový olej, bambucké maslo) a esenciálny olej na konzerváciu (napr. levanduľový).

 

Olejový macerát si vyrobíte klasickým macerovaním koreňa kostihoja v rastlinnom oleji. Môžete použiť slnečnicový, mandľový, olivový. Slnečnicový je ľahší, mandľový je vhodný na citlivú pokožku, olivový je hutnejší a veľmi výživný. Koreň kostihoja zalejete olejom a necháte macerovať na slnečnom mieste 3-4 týždne. Potom olej zcedíte cez látku a je pripravený na výrobu masti.

 

Na výrobu masti budete potrebovať ohňovzdornú nádobu (nie kovovú). Pripravíte si rovnaké množstvo kostihojového oleja a tukového základu. Vo vodnom kúpeli rozpustíte tukový základ a vmiešate kostihojový olej. Zmes premiešate, aby sa spojila a na záver pridáte niekoľko kvapiek éterického oleja pre konzerváciu a vôňu. Výber je na vás, môže to byť kadidlo, levanduľa, eukalyptus, borovica. Masť nalejete do pripravených nádobiek a necháte vychladnúť.

 

 

Ak nie ste skúsený bylinkár a fanúšik DIY produktov, kvalitnú kostihojovú masť nájdete aj v našej ponuke. Vyrába ju značka Hanus overený výrobca bylinných prípravkov vo farmaceutickej kvalite. To znamená, že kostihoj použitý na výrobu je kvalitný a obsahuje potrebné účinné látky na výrobu liečivého prípravku. Konkrétne tento kostihoj je vo forme pasty, ktorá sa dobre nanáša a nie je taká mastná.

 

Výrobca bylinných prípravkov Naděje Jarmila Podhorná ponúka klasickú kostihojovú masť vo vazelínovom základe.

 

Original Atok vyrába masážny krém kostihoj v čisto prírodnom základe z kvalitných rastlinných olejov. Okrem toho je prípravok doplnený o esenciálne oleje a podporuje tak hojivý a uvoľňujúci účinok na svaly, kĺby, pomliaždeniny, zlomeniny, opuchy a drobné poranenia. Esenciálne oleje ako levanduľa, borievka, gáfor, šalvia podporujú prekrvenie a látkovú výmenu v mieste poranenia. Tým umožňujú rýchlejšie hojenie.

 

kostihoj

 

 

Kostihoj tinktúra

 

V prírodnej medicíne má svoje nezastupiteľné miesto aj kostihojová tinktúra. Vyrába sa lúhovaním koreňa kostihoja v alkohole. Alkohol má schopnosť vytiahnuť z rastliny maximálne množstvo účinných látok a práve v tom je výhoda tinktúr. Tinktúry z kostihoja je určená na vonkajšie použitie na obklady postihnutých miest. Aplikácia obkladu z tinktúry uľahčuje vstrebanie liečivých látok na správne miesto. Kostihoj sa môže kombinovať aj s inými bylinami, aby sa dosiahol presne cielený účinok. Zaujímavá kombinácia je kostihoj s levanduľou alebo pagaštanom konským.

 

Domáca výroba tinktúry

 

Kostihojovú tinktúru si môžete vyrobiť jednoducho aj doma. Potrebujete len koreň kostihoja a čistý lekárenský lieh minimálne 40%. Koreň kostihoja sa dôkladne očistí, nakrája vloží do čistého pohára a zaleje alkoholom. Takto pripravená zmes by sa mala lúhovať aspoň mesiac. Po mesiaci tinktúru scedíte a tinktúra je pripravená na použitie.

 

Kostihojový gél predstavuje praktické riešenie čo sa týka nanášania prípravku. Ocenia ho najmä športovci na bolesť svalov, pretože gélový prípravok ľahšie sa aplikuje. Vhodný je aj pre seniorov na bolesť kĺbov.