Ako sa zbaviť celulitídy pomocou prírodnej medicíny

 

Celulitída vzniká ukladaním podkožného tuku medzi svalmi a pokožkou. Objavuje sa u hlavne u žien, zriedkavejšie u mužov. Ženy sú na ňu náchylnejšie, keďže ich pokožka je tenšia a má inú štruktúru. Zároveň má na celulitídu vplyv aj hormonálna nerovnováha (hormón estrogén) a to je hlavne problém žien. Ďalšou príčinou celulitídy je nadváha, nevhodná strava, nedostatok pohybu a s tým súvisiace problémy. Celulitída sa zhoršuje aj vekom, pretože pokožka stráca elasticitu a znižuje sa tvorba kolagénu. Čím viac je pokožka ochabnutá, tým viac bude celulitída viditeľná.

 

Aké sú príčiny celulitídy ?

 

Celulitída trápi veľa žien a jej príčiny sú rôzne. Dá sa povedať, že nadváha a vek prispievajú k tvorbe celulitídy, no môže sa objaviť, aj keď máte optimálnu váhu a ste mladá. Na vznik celulitídy vplýva viacero faktorov a sú to hlavne:

 • nezdravý životný štýl
 • spomalené metabolické procesy
 • nedostatočný tok lymfy
 • hormonálna nerovnováha
 • dedičnosť

Máte pocit, že sa snažíte dodržiavať zásady zdravého životného štýlu, no aj tak sa vám celulitída nevyhla? Mnoho vysvetlení poskytuje Tradičná čínska medicína, pretože poukazuje na súvislosti medzi stravovaním, spôsobom života a prejavmi nášho organizmu. Problém s celulitídou treba vidieť komplexne. Len tak sa môžete celulitídy zbaviť a mať radosť zo svojho tela.

 

ako sa zbavit celulitidy_1

 

Najlepšie tipy ako sa zbaviť celulitídy pomocou:

 • byliniek
 • prírodnej kozmetiky
 • aromaterapie
 • tradičnej čínskej medicíny

 Ak sa chcete zbaviť celulitídy na stehnách aj zadku, dôležité je podporiť metabolizmus a lymfatický systém. Telo sa musí zbaviť látok, ktoré mu škodia a všetkého, čo je nadbytočné. Primeraná váha zlepší vzhľad pokožky a pomôžu aj krémy a olej na celulitídu so správnym zložením. Hlavne tie, ktoré vyživujú pokožku do hĺbky a zlepšujú jej pevnosť a elasticitu. Ak bude pokožka pevnejšia, bude aj celulitída menej viditeľná. Celulitída však nie je len kozmetický problém. Podľa tradičnej čínskej medicíny je prejavom nerovnováhy v organizme. Preto by sme ju nemali brať na ľahkú váhu. Čím skôr odhalíte, čo ju spôsobuje práve vám, tým skôr môžete prípadný zdravotný problém riešiť v začiatočnom štádiu.

 

Aké bylinky pomáhajú pri celulitíde ?

 

Pri celulitíde si vyberajte bylinky, ktoré majú očistný a močopudný účinok. Dôležité je podporiť vylučovanie škodlivých látok z tela a mať správne fungujúci metabolizmus. Podľa rád skúsených bylinkárov, najúčinnejšie bylinky pri celulitíde sú hlavne breza, púpava, žihľava.

 

Breza je očistná bylinka s podporným účinkom na pečeň, obličky a črevá. Využíva sa v rôznych detoxikačných kúrach. Bylinné kúry Naděje obsahujú brezu ako základnú čistiacu bylinu, ktorá umožňuje, aby ostatné byliny účinkovali ešte lepšie.

 

Púpava je tradičná bylinka na podporu prečistenia organizmu. Podporuje hlavne pečeň, obličky a trávenie. Detoxikácia týchto dôležitých orgánov prispieva aj ku zdravému vzhľadu pokožky.

 

Žihľava je veľmi dôležitá bylina pri očiste organizmu. Používa sa na prečistenie krvi, čo pomáha pri rôznych kožných problémoch. Odporúča sa aj pri akné, ekzémoch a problémoch s vlasov pokožkou. Podporuje metabolizmus a odplavenie škodlivých látok z tela. Akonáhle sa zbavíte škodlivých látok v organizme, bude to mať pozitívny vplyv aj na pokožku.

 

Detoxikačné bylinky môžete užívať vo forme bylinkového čaju alebo ako bylinnú tinktúru. Práve tinktúry sú veľmi účinné, pretože macerácia bylín v alkohole umožňuje extrakciu všetkých účinných látok. V našej ponuke nájdete bylinné tinktúry Naděje od bylinkárky Jarmily Podhornej. Môžete vyskúšať aj špeciálnu kúru K48 zameranú na celulitídu. Táto kúra s extraktom z grapefruitového semienka, gotu kola, pýrom, vínnou révou a jedľou podporuje lymfatický obeh a upravuje hormonálnu nerovnováhu.

 

Čo musí obsahovať dobrý olej na celulitídu

 

Bylinkovú očistnú kúru môžete podporiť a natieraním pokožky kvalitnými prírodnými prípravkami na celulitídu. Sú to hlavne prírodné oleje alebo krémy proti celulitíde. Účinný olej na celulitídu musí byť rastlinného pôvodu. Iba rastlinné oleje prenikajú hlbšie do kožných tkanív, kde umožňujú pôsobenie éterických olejov. Rastlinný olej je nosným olejom pre éterické oleje, ktoré sa v ňom rozpúšťajú. Syntetický parafínový olej zostáva na povrchu pokožky a nedokáže splniť potrebný účel. Navyše upcháva póry a pokožke znemožňuje dýchanie aj prirodzenú detoxikáciu.

 

Rastlinné oleje ako pupalkový, mandľový, jojobový olej a olej z pšeničných klíčkov obsahujú cenné látky na posilnenie kožného tkaniva. Sú to hlavne mastné kyseliny ako kyselina linolová, linolénová a gamalinolénová. Tieto kyseliny zlepšujú elasticitu kože a posilňujú oslabené kolagénové vlákna. Kvalitný olej na celulitídu sa musí skladať buď z jednodruhového rastlinného oleja alebo zo zmesi rastlinných olejov.

 

Najlepšie oleje na celulitídu sú:

 • pupalkový olej
 • mandľový olej
 • olej z pšeničných klíčkov
 • jojobový olej
 • marhuľový olej

olej na celulitidu s bylinkami

Krém na celulitídu

Ak vám viac vyhovuje krém na celulitídu, kľudne ho môžete používať. Uprednostnite však prírodný krém na celulitídu s kvalitným zložením. Ideálnym riešením je napr. Škoricový krém na celulitídu od Nobilis Tilia s prehrievajúcim účinkom na pokožku, čo zvyšuje účinnosť tohto prípravku. Kokosový olej má vyhladzujúce účinky a je prírodnou alternatívou k syntetickým silikónovým zložkám. Výborný krém proti celulitíde si môžete vyrobiť aj doma. Stačí ak si do neutrálneho krémového základu (v ponuke ho má Nobilis Tilia aj Original Atok) pridáte éterické oleje proti celulitíde. Vhodné odporúčania nájdete v tomto článku nižšie.

Éterické oleje na podporu toku lymfy

 

 

Rastlinné oleje sú doplnené éterickými olejmi, ktoré podporujú tok lymfy a prekrvenie pokožky. Práve tu sa dá veľmi dobre využiť aromaterapia, pretože základný rastlinný olej sa vstrebáva hlboko do pokožky a umožňuje tak pôsobenie éterických olejov priamo v lymfatickom systéme.

 

Vhodné éterické oleje pri celulitíde sú hlavne éterický olej borievka, rozmarín, citrón, škorica a grapefruit. Často sa využíva aj čierne korenie, cyprus, pelargónia a céder.

 

Éterický olej z kôry škorice má prehrievajúce a prekrvujúce účinky. Podporuje tok lymfy na povrchu pokožky a zlepšuje funkciu lymfatického systému. Krém na celulitídu od Nobilis Tilia s pravou prírodnou škoricou podporuje lepšiu mikrocirkuláciu krvi v pokožke. Lepším prekrvením sa pokožka zbavuje odpadových látok a eliminujú sa prejavy celulitídy. Je to jedna z možností ako zlepšiť vzhľad pokožky s celulitídou.

 

Éterický olej Borievka (používa sa aj názov Jalovec) zlepšuje prekrvenie pokožky a podporuje detoxikačné procesy. Priaznivo pôsobí pri svalovej únave, na močový systém a zmierňuje opuchy. Patrí medzi najčastejšie používaný éterický olej na celulitídu. Borievku nájdete v oelji Celulinie od značky Saloos alebo v olej Anticella od Original Atok.

 

Éterický olej Citrón je jeden z najlepších detoxikačných olejov. Celkovo prečisťuje organizmus a podporuje odvádzanie škodlivých odpadových látok z pokožky. Zabraňuje vytváraniu usadením pri celulitíde, obezite, žlčníkových a močových kameňoch. Podporuje lymfatický systém. Citrusové éterické oleje podporujú odstraňovanie tukových buniek vďaka vysokému obsahu limonénu.

 

Spomenúť môžeme aj éterický olej céder, ktorý dokáže prenikať do tukového tkaniva a pôsobí proti ukladaniu tuku a vody. Je to lymfatický toner a nájdete ho vo viacerých olejoch proti celulitíde napr. aj v telovom oleji na celulitídu od Nobilis Tilia.

 

Éterický olej korenie zmierňuje opuchy, prekrvuje a dopĺňa účinky ďalších éterických olejov v zmesiach na celulitídu.

 

Najlepšie hodnotený olej na celulitídu je Brezový olej od Weledy. Tento olej využíva detoxikačný účinok brezy priamo v mieste, kde sa celulitída vyskytuje. Obsahuje kvalitné rastlinné oleje – marhuľový, jojobový a olej z pšeničných klíčkov. Éterický olej z rozmarínu prekrvuje pokožku a dopĺňa ho aj listnatec tŕnitý.

 

Veľmi dobré oleje na celulitídu nájdete aj u ďalších výrobcov prírodnej kozmetiky ako Nobilis Tilia, Saloos a Original Atok.

 

celulitida na stehnach

 

Ako sa na celulitídu pozerá tradičná čínska medicína ?

 

Tradičná čínska medicína sa na celulitídu pozerá úplne inak. Príčinu celulitídy vidí hlavne v:

 

 • stagnácii enegie Qi
 • oslabení sleziny a ľadvín
 • hormonálnej antikoncepcii
 • nevhodnej strave

Stagnácia energie Qi spôsobuje hromadenie vlhka v dolných partiách tela. Toto vlhko sa prejavuje na koži práve celulitídou. Vlhko vzniká, keď je slezina oslabená a nedokáže správne fungovať. Čínska medicína považuje slezinu za najdôležitejší orgán a jej oslabenie je príčinou viacerých zdravotných problémov.

 

Čo je teda príčinou oslabenia sleziny ? Slezinu oslabuje hlavne nevhodná strava. Podľa čínskej dietiky sú pre slezinu najhoršie jedlá sladké a studené. Sú to hlavne rôzne sladkosti, čokoláda, zmrzlina, sladké nápoje, alkohol, biele pečivo. Pri oslabenej slezine pozor aj na surové ovocie a zeleninu. V surovom stave majú veľmi chladnú povahu a slezine škodia. Preto ak chcete slezinu posilniť zeleninu aj ovocie tepelne upravujte. Dôležitým faktorom sú aj teplé zdravé raňajky, ktoré naštartujú metabolizmus a slezinu zahrejú. Existujú špeciálne detoxikačné nápoje zo slzovky, ktoré posilňujú slezinu a nadbytočnú vylučujú vlhkosť. Tieto nápoje majú spracovanú slzovku do instatnej podoby a teda sa veľmi ľahko pripravujú aj užívajú.

 

Tradičná čínska medicína má na celulitídu riešenie v podobe bylinných zmesí zameraných na rozprúdenie energie (podpora metabolizmu) posilnenie sleziny (zlepšenie trávenia) a vysušenia vlhka. Spolu s dodržiavaním správnych stravovacích návykov podľa TCM môžete vzhľad pokožky veľmi ovplyvniť.

 

Čínske bylinky na celulitídu


Ak by ste chceli vyskúšať tradičnú čínsku medicínu, odporúčajú hlavne tieto bylinné zmesi.

 • Tanečnice z hruškovej záhrady - PI QI XU TAN SHI WAN
 • Súznenie kúzelnej premeny - CHAI HU SHU GAN WAN
 • Skľudnenie rozbúrenej hladiny - JIA WEI XIAO YAO WAN

Celulitída sama o sebe nie je nijak nebezpečná, ale signalizuje nám, že niečo robíme nesprávne. Spozornite hlavne ak sa vám začne tvoriť náhle alebo sa stane veľmi výraznou. Skúste sa zamyslieť nad príčinami a pomocou prírodnej medicíny a vhodného stravovania sa vám určite podarí dostať ju pod kontrolu. Nezabúdajte ani na pohyb, ktorý podporuje rozprúdenie lymfy. Všetko robte s mierou, zdravým úsudkom a pokúste sa porozumieť vlastnému telu.