Kapucínka väčšia - Prírodné antibiotikum

Kapucínka väčšia patrí medzi veľmi obľúbené bylinky. Niet sa čo čudovať, okrem je príťažlivého vzhľadu v záhradke, má aj množstvo pozitívnych účinkov na náš organizmus. Bylinkári ju často označujú za prírodné antibiotikum, pretože posilňuje obranyschopnosť organizmu.

Práve preto sa kapucínka veľmi osvedčila počas chrípkových období, kedy naše telo potrebuje imunitu posilňovať a brániť sa pred vírusmi. Kapucínka obsahuje vysoké množstvo vitamínu C, rôzne minerály (draslík, vápnik, železo a fosfor) a tiež niacín, tiamín, alebo riboflavín.

kapucinka

Kapucínka sa často pestuje pre jej krásne žlto červené kvety, no málo ľudí vie, že sa môže aj konzumovať. Liečivá je celá rastlina, listy, kvet aj semená. Na jar sa môže pridávať do zeleninových šalátov. Má chuť podobnú reďkovke a výborne nahradí rukolu.

Hlavné využitie v bylinkárstve: Imunita, močové cesty, dýchanie

Kapucínka patrí k bylinkám s veľmi priaznivým účinkom na močové cesty. Ak teda často trpíte zápalmi močového ústrojenstva, majte doma vždy tinktúru z kapucínky. Použite ju vždy pri prvých príznakoch alebo ako doplnkovú liečbu. Pôsobí ako prírodné antibiotikum, ale bez nepríjemných vedľajších účinkov na tráviaci trakt. Keďže kapucínka je veľmi účinná proti zápalom a vírusom pomáha aj pri problémoch s dýchacími cestami. Zároveň je výbornou prevenciou pri spomenutých problémoch. V bylinkárskej literatúre sa spomína aj jej účinok proti stafylokokom a streptokokom.

Kapucínka sa používa aj ako prostriedok na rast vlasov a v boji s vypadávaním vlasov. Môžete ju skombinovať aj s inými bylinkami osvedčenými pri vypadávaní vlasov ako napr. žihľava, lopúch, rozmarín. Dokonca vám môže byť nápomocná aj pri nepríjemných problémoch s lupinami.

Jeden krát za týždeň vmasírujte tinktúru priamo do pokožky hlavy a nechajte pôsobiť niekoľko minút. Potom si vlasy umyte najlepšie jemným prírodným šampónom bez silikónov a chemikálií. 

Výborné tipy proti vypadávaniu vlasov a lupinám nájdete aj v tomto článku.

Ak chcete užívať kapucínku, najjednoduchšie riešenie je tinktúra z kapucínky. Tinktúra je alkoholový výluh byliny. Niektorí výrobcovia ponúkajú tinktúru z celej bylinky, ale nájsť môžete aj tinktúru z púčikov kapucínky. Tá obsahuje cenné výťažky z pukov, kde sa sústredí celá sila rastliny a množstvo účinných látok.

Bylinky užívajte vždy podľa návodu výrobcu na obale prípravku alebo podľa odbornej bylinkárskej literatúry. Pri užívaní bylinkový tinktúr si vždy po čase dajte pauzu. Ak vám bylinka pomáha, neskôr sa k nej môžete opäť vrátiť.