🎅 Mikulášska zľava -15% na tvoj košík s kódom: MIKULAS

Ako vybrať esenciálny olej ?

Ak ste sa rozhodli využívať pozitívne účinky aromaterapie, musíte si vybrať správne esenciálne oleje. Určite chcete vedieť, ktorý esenciálny olej je ten najlepší.

Na trhu je mnoho značiek esenciálnych olejov a pre laika môže byť ťažké sa v ponuke zorientovať. Ak nemáte čas hľadať všetky potrebné informácie pre správny výber, spoľahnite sa naše odporúčania.

Čo je dôležité pri výbere esenciálneho oleja.

Výrobca éterických olej by mal pri každom esenciálnom oleji uvádzať:

  • krajinu pôvodu éterického oleja
  • uviesť latinský názov rastliny, z ktorej je vyrobený éterický olej
  • uviesť fyzikálne vlastnosti esenciálneho oleja (vôňa, farba, hustota, konzistencia, index  lomu, optická rotácia, bod vzplanutia)
  • uviesť biochemickú špecifikáciu (alebo mať ju k nahliadnutiu)

To, že výrobca uvádza tieto informácie je predpokladom k tomu, aby ste dostali kvalitný esenciálny olej. Pôvod esenciálneho oleja je veľmi dôležitý. Vlastnosti esenciálneho oleja predurčuje to, kde rastie rastlina z ktorej je vyrobený. Aké je tam podnebie, aká je pôda, či je chemicky ošetrovaná a aj to ako prebieha zber a ďalšie spracovanie.

Takisto je potrebné uvádzať z akej časti rastliny je esenciálny olej vyrobený. Jednotlivé časti rastliny sa líšia obsahom látok a to sa prejavuje aj v účinkoch esenciálneho oleja. Príkladom môže byť napr. esenciálny olej klinček. Esenciálny olej sa vyrába z čerstvých listov, ale aj z plodov. Esenciálny olej z plodov má typickú vôňa klinčeka, ako ho poznáme. Naopak esenciálny olej klinček z listov má menej výraznú vôňu, ale širšie možnosti využitia v aromaterapii.

Iným vhodným príkladom môže byť esenciálny olej škorica, pri ktorom býva uvedené, že esenciálny olej je z kôry.

esencialne oleje clanok

Cena esenciálnych olejov

Určite si pri výbere esenciálnych olejov kladiete otázku, aká by mala byť cena. Naša rada znie – vyberte si zlatú strednú cestu. Príliš lacné esenciálne môžu byť riedené (alkoholom, rozpúšťadlami) a nie sú pre aromaterapiu vhodné. Takéto esenciálne oleje doma vôbec nepoužívajte. V celom procese získania konečného produktu esenciálneho oleja musí byť náklad niekde znížený, aby olej mohol stáť tak málo.

Avšak ani príliš drahé esenciálne oleje nevzbudzujú dôveru. Nie je dôvod na premrštené ceny (okrem vzácnych esenciálnych olejov). Kvalitný a zodpovedný výrobcovia sa približne zhodnú v cenovej hladine.

Najväčšiu dôveru vždy vzbudzujú výrobcovia, ktorý sú na trhu dlho, ich značka je etablovaná  a v obore aromaterapia sú odborníci – vedia poradiť, na svojom webe majú dostatok informácií o aromaterapii a éterických olejoch celkovo.

Eshop Bioterra s viac ako 12 ročnou existenciou spolupracuje od svojho začiatku s výrobcami esenciálnych olejov Hanus, Nobilis Tilia, Saloos a Primavera. Na tieto značky esenciálnych olejov sa môžete spoľahnúť. Za roky spolupráce je kvalita stále na vysokej úrovni. Esenciálne olej týchto značiek používajú aj aromaterapeuti. 

Ak máte tip na kvalitnú značku esenciálnych olejov, určite nám dajte vedieť. Porozmýšľame a zvážime rozšírenie našej ponuky. 

Výroba esenciálneho oleja

Esenciálne oleje  majú 2 hlavné spôsoby výroby a to destilácia vodnou parou a lisovanie. Podľa druhu éterického oleje sa volí aj spôsob výroby.

Destilácia vodnou parou

Tento spôsob výroby umožňuje získať z rastliny esenciálny olej pomocou vodnej pary. Využíva sa na to destilačný prístroj. Časti rastliny sa zmiešajú s vodou a pomocou vodnej pary uvoľnia aromatické zložky. Na to je potrebný primeraný tlak a hlavne dostatočný čas. Po destilácii  vodná para prejde do chladiča ponoreného v studenej vode, kde sa skvapalní. Esenciálny olej je ľahší ako voda a má aj inú hustotu, preto sa jednoducho usadí na hladine vody a môžeme ho oddeliť. Najvhodnejšie je destilovať esenciálny olej pri nízkom tlaku a dlhší čas. Vtedy získame z danej rastliny maximum látok, ktoré tvoria esenciálny olej. A tu sa dostávame k tomu, prečo nie sú niektoré oleje až tak kvalitné. Jedným z dôvodov môže byť práve krátka destilácia (pre ušetrenie nákladov). Krátko destilovaný esenciálny olej nikdy nebude obsahovať všetky potrebné látky, ktoré tvoria jeho komplexný účinok v aromaterapii. Krátko destilované oleje majú uplatnenie jedine pri výrobe parfémov.

Preto naša rada je, kupujte esenciálne od výrobcov, ktorý sa vyslovene aromaterapiou a jej liečivými účinkami zaoberajú. Skutočnými majstrami v odbore aromaterapie sú napr. značky Nobilis TiliaPrimavera.

Voda v ktorej bol ten vyextrahovaný esenciálny olej sa využíva v aromaterapii a nazýva sa kvetová voda alebo destilát. Keďže obsahuje len veľmi malé množstvo esenciálneho oleja, je veľmi jemná. Používa sa ako pleťová voda, ako osviežujúci sprej, na obklady. Najobľúbenejšie kvetové vody sú levanduľová a ružová kvetová voda. Pre ich jemnosť sú vhodné aj pre malé deti a tehotné ženy. Destiláciou vodnou parou sa vyrábajú všetky esenciálne oleje z listov a kvetov rastlín.

esencialne oleje bioterra

Lisovanie

Lisovaním sa vyrábajú esenciálne oleje z citrusov – esenciálny olej citrón, mandarinka, pomaranč, červený pomaranč a pod. Šupky z plodov sa stlačia v lise tak, aby vylúčili z kôry malé olejnaté kvapôčky, čo je vlastne esenciálny olej. Tieto kvapôčky zo šupiek môžete vidieť aj keď si doma šúpete pomaranč alebo mandarinku.

Výroba absolue

Tento spôsob výroby sa týka niektorých vzácnych esenciálnych olejov ako jasmín, ruža a neroli. Pri výrobe absolue sa používa rozpúšťadlo, ktoré ma za úlohu vyextrahovať z rastliny maximum látok. Okrem vonných látok sa z rastliny vyextrahujú aj vosky alebo pigmenty. Táto zmes je hustejšia, a aby sme z nej dostali len vonné látky, musíme ju zaliať liehom. Lieh nám umožní oddeliť vonné látky od pevných. Potom sa odparí a ostane nám už konečný produkt tvz. absolue. Absolue však môže obsahovať stopy rozpúšťadla a nie je také čisté ako samotný éterický olej. Pri veľmi drahých esenciálnych olejov je to však ideálny spôsob ako získať vôňu za primeranú cenu. Čisté esenciálne oleje z rastlín ako ruža, medovka, jasmín, neroli, vanilka sú veľmi drahé.

Vlastnosti esenciálneho oleja

Stalo sa vám už niekedy, že kupujete pravidelne esenciálny olej jednej značky a zrazu je ako keby trošku iný? Je to normálna vec. Rastlina je predsa živý organizmus, ktorý reaguje na všetky vonkajšie vplyvy počas svojho rastu. Je hlavne slnečné žiarenie, kvalita pôdy, vlhkosť ovzdušia a počasie celkovo. To môže mať vplyv na jej biochemické zloženie a následne aj na esenciálny olej.

Príkladom môže byť veľmi obľúbený esenciálny olej levanduľa. Ak by ste porovnali dve fľaštičky od rôznych výrobcov z toho istého botanického typu, vôňa môže byť mierne odlišná. Kvalitné môžu byť obidva, no rozdiel spôsobujú už spomínané klimatické podmienky, nadmorská výška, lokalita, čas zberu a pod.

Dokonca jeden rok môže byť rastlina „iná“ ako ten predtým. Tieto zmeny vie skúsený aromaterapeut postrehnúť a sú úplne v poriadku. Príroda je živý celok a úroda nikdy nebude každý rok rovnaká.

Aromaterapia je veľmi zaujímavá oblasť, ktorá prináša človeku mnoho benefitov. Ak objavíte jej čaro, prinesie vám do života spestrenie, pokoj, pozitívne naladenie, relax a motiváciu. 

Pozn. V tomto článku používame pre označenie esenciálny olej. Rovnako je zaužívané slovné spojenie éterický olej. Často sa stretnete aj s označením vonný olej. Toto označenie však už nevystihuje presne podstatu esenciálneho oleja a preto ho až tak veľmi nevyužívame.