Ako môžete nákupom ekologickej kozmetiky prispieť k šetreniu životného prostredia?

Hoci mnohí si to stále nepripúšťajú, na šetrení životného prostredia sa môže podieľať každý z nás. A dokonca, ani to nemusí bolieť. Prispieť môžete aj maličkosťami, napríklad nákupom ekologickej kozmetiky, ktorej dopad je oveľa významnejší, ako by sa mohlo zdať.

Keďže kozmetika sa radí k produktom každodennej spotreby, jej dopad na ekológiu je pomerne veľký. Na skládkach odpadov končia stovky ton plastových obalov, do riek a ovzdušia sa dostávajú chemické látky potrebné na výrobu kozmetiky a v neposlednom rade, mnohé kozmetické firmy stále testujú svoje prípravky na zvieratách.

FotkyFoto_322218934_M

Všetkým týmto škodlivým vplyvom kozmetiky na životné prostredie sa dá pritom jednoducho zabrániť, a to kúpou ekologickej kozmetiky. Pýtate sa, ako môže byť kozmetika ekologická? Napríklad tak, že nie je zabalená v plastovom obale, ktorý musíte po jej spotrebovaní vyhodiť. Zaujímavým riešením takejto zero waste kozmetiky sú tuhé prírodné šampóny, či už od značky Logona, alebo Sante. Samozrejme, nie všetka kozmetika sa dá predávať ako zero waste. Pokiaľ však je použitie plastového obalu nevyhnutné, firma Sante používa 100% recyklovaný plast.

Prispieť môže každý!
Okrem nákupu zero waste kozmetiky a kozmetiky balenej v recyklovaných plastových obaloch môžete životnému prostrediu pomôcť aj kúpou výrobkov s ekologickým certifikátom. Napríklad, značka Lavera ponúka kozmetiku s klimaneutral certifikátom, ktorý zaručuje, že pri výrobe produktov bolo životné prostredie zaťažené v najnižšej možnej miere. Tiež je dobré voliť ekodrogériu, ktorá neobsahujú žiadne chemikálie a pri jej výrobe nie sú znečistené vodné zdroje – napríklad značky Sonett a Sodasan.

Za zváženie stoja aj kozmetické tampóny z bio bavlny, vatové tyčinky do uší bez plastu, a tiež zubné kefky z hygienického bambusu. Áno, aj takéto drobnosti majú v skutočnosti veľký efekt. Nad ekologickými dopadmi kozmetiky sa zamýšľa čoraz viac ľudí a keď sa títo ľudia spoja, výsledný efekt je citeľný.

A to najlepšie? Ekologická kozmetika vás nebude v ničom obmedzovať. Práve naopak, s veľkou pravdepodobnosťou si ju ihneď zamilujete. Totižto, umelé obaly a chemické zlúčeniny sú škodlivé nielen pre prírodu, ale poškodzujú aj naše okolie a samotné ľudské telo. Kúpou ekologickej kozmetiky tak človek nepomáha len životnému prostrediu, ale aj sebe samému.