Najlepšie bylinky v zubnej paste a ústnej vode

Prírodné zubné pasty sú veľmi obľúbené práve vďaka rôznym bylinným výťažkom, ktoré majú na zuby a ďasná pozitívny účinok. Navyše prírodná zubná pasta nielenže obsahuje extrakty z bylín, ale celé jej zloženie je prírodné. To znamená aj čistiace zložky, príchuť a ďalšie látky, ktoré zubná pasta musí mať. Je to veľmi dôležité, pretože cez sliznicu ústnej dutiny sa do tela vstrebávajú aj látky zo zubnej pasty. Výber zubnej pasty teda nepodceňujte.

Výrobcovia prírodnej kozmetiky používajú do zubnej pasty a ústnej vody zaujímavé extrakty z rastlín.  Niektoré sú známe ako napr. mäta a šalvia a niektoré menej, no sú o to zaujímavejšie.

Šalvia lekárska

Šalvia patrí medzi najpoužívanejšie bylinky, čo sa týka ústnej hygieny. Pridáva sa do zubných pást aj do ústnych vôd. Je to hlavne kvôli jej výrazným antibakteriálnym účinkom. Likviduje baktérie v ústnej dutine, ktoré sú pôvodcom zubného kazu. Ak sa potrebujete zbaviť afty, vyskúšajte šalviovú tinktúru. Je to overený prípravok na zápaly ďasien, afty aj paradentózu.

Viete ako sa dá jednoducho vyrobiť protizápalová ústna voda doma?

Potrebujete len dve veci:

 • tinktúru z grepfruitového jadierka alebo šalviovú tinktúru
 • antibakteriálny éterický olej vhodný na dezinfekciu ústnej dutiny (citrón, mäta, tea tree, šalvia, eukalyptus, levanduľa)

Príprava je jednoduchá: Do pohára napustite 1dcl vlažnej vody z vodovodu. Pridajte 10 – 15 kvapiek tinktúry – buď šalviovej alebo z grepového jadierka. Tinktúra je potrebná na to, aby sa v nej rozpustil éterický olej. K tomu pridajte 1-2 kvapku vybraného éterického oleja. Premiešajte a vyplachujte ústa ako bežnou ústnou vodou. Neprehĺtajte. Tento roztok môžete použiť vždy keď vám vznikne afta alebo nejaký zápal v ústnej dutine.

salvia lekarska

Vŕba purpurová - Salix purpurea

Extrakt z vŕby je prírodnej kozmetike využívaný v pleťovej, vlasovej aj zubnej starostlivosti. Kôra vŕby obsahuje glycozid salicín, čo je prírodná forma známej kyseliny acetilsalicylovej v lieku aspirin. Na základe skúseností s týmto prírodným extraktom sa začala kyselina salicylová vyrábať aj priemyselne.

Aké je využitie prírodnej kyseliny salicylovej ?

 • Akné a upchaté póry
 • lupiny
 • hemeroidy
 • ústna dutina, zápaly ďasien a afty

Extrakt z vŕby sa používa v prírodnej kozmetike na akné a mastnú pleť. Pomáha čistiť upchaté póry, odstraňuje odumreté bunky pokožky a pleť revitalizuje. V zubnej starostlivosti sa využívajú je protizápalové a dezinfekčné vlastnosti v ústnych vodách. Sťahujúce účinky sa uplatňujú aj pleťovej vode na akné, v prípravkoch na hemeroidy a v šampónoch proti lupinám. Extrakt z vŕby často nájdeme aj v rôznych prípravkoch pre starostlivosť o nohy.

Mäta pieporná - Mentha piperita

Táto známa bylinka je veľmi obľúbená pre jej mentolovú a chladivú chuť. Esenciálny olej z mäty priepornej je najčastejšou prísadou v prírodných zubných pastách. Nielenže dodáva sviežu mätovú chuť, ale má aj dezinfekčné a antibakteriálne účinky.

V pleťovej kozmetike sa využíva v prípravkoch na mastnú pleť a akné. Dezinfikuje zapálené miesta, podporuje hojenie a čistí. Nájdete ju aj v šampónoch proti lupinám a všiam.

Chladivý účinok mäty sa využíva aj pri bolestiach hlavy. Môžete ju aplikovať v aroma roll one na bolesť hlavy, v chladivom hydroláte na obklad alebo si nakvapkáte esenciálny olej z mäty na keramický odparovač.

V našej ponuke môžete nájsť niekoľko zaujímavých druhov mäty a tiež mätu priepornú v bio kvalite.

Aloe vera – Aloe barbadensis

Aloe vera je rastlina s veľmi širokými možnosťami využitia na pleť, telo, vlasy aj zubnú hygienu. Gél z aloe vera sa pridáva do prírodných zubných pást aj do ústnej vody.

Benefity aloe vera pri starostlivosť o zuby a ďasná:

 • silný protizápalový účinok
 • rýchle hojenie poranení
 • podporuje hojenie áft
 • antibakteriálny účinok, pôsobí proti baktériám v ústnej dutine
 • zvlhčujúci účinok na sliznice

Vďaka vysokému obsahu aloe vera je najlepšie hodnotená Ústna voda Sensitive Urtekram. Rovnako dobré recenzie majú aj prírodné zubné pasty Urtekram. Aloe vera spolu s ďalšími látkami ako myrha, mäta, šalvia, citrón, mandarinka podporujú zdravie zubnej dutiny a prirodzene bielia zuby. Všetky tieto látky majú antibakteriálny účinok, čo je pre boj so zubným kazom to najdôležitejšie.

aloe vera

Krameria triandra Ratania – Krameria trojmužná

Krameria je špecifická bylina, ktorá sa využíva zriedkavejšie, no jej účinky sú veľmi zaujímavé. Z výrobcov prírodnej kozmetiky ju využíva Weleda a to vo svojej známej rataňovej zubnej paste a rataňovej ústne vode. Ratania má silné adstrigentné účinky, zastavuje krvácanie a odporuje hojenie rán. Tieto vlastnosti sa využívajú pri problémoch s paradentózou – krvácaním ďasien. Z rastliny sa využíva hlavne koreň, ktorý obsahuje veľa trieslovín až 20%. Ratania má silné silné antioxidačné vlastnosti vďaka obsahu lignanov, polyfenolov a prokyanidínov. Antiseptický účinok sa využíva hlavne v boji proti baktériám v krku, v ústach ale aj na koži a v črevách.

Tea tree olej

alebo čajovníkový olej je veľmi známy vďaka svojim silný dezinfekčným a antibakteriálnym účinkom. Pochádza z austrálie z lískov stromu Melaleuca Alternifolia. Klasickou parnou destiláciou sa z lístkov vyrába éterický olej. Samotný tea tree olej obsahuje až 150 rôznych látok. Z nich najdôležitejší je Terpineol, ktorý zodpovedá za antibakteriálne vlastnosti tohto oleja. Požíva sa v kozmetike na akné, mastnú pleť, v zubných pastách aj ako súčasť ústnej vody. Pomáha riešiť problém s aftami, zápalmi ďasien, poranenia od protézy, zubného strojčeka...Tento éterický olej môžete v malom množstve naniesť priamo na sliznicu na poranené miesto.

Ako postupovať pri ošetrení afty:

Na vatovú tyčinku kvapnete jednu kvapku tea tree oleja poranené miesto potriete. Môžete opakovať 1-3x denne podľa procesu hojenia. krát denne. Tea tree olej môžete použiť aj na výplach ústnej dutiny, musíte ho však rozpustiť v malom množstve alkoholu. Môžete použiť už spomínanú tinktúru z grepfruitového jadierka alebo šalviovú tinktúru.

Prírodné zubné pasty majú mnoho výhod pre zdravie zubov a ústnej dutiny. Vybrať si môžete zubnú pastu s fluórom ale aj bez fluóru, podľa toho, čo vám vyhovuje. Vyskúšajte aj prírodnú bieliacu zubnú pastu a slanú zubnú pastu s morskou soľou. Ak vám viac vyhovujú zubné pasty bez mentolu, máme aj tie. Na citlivé zuby používajte špeciálnu pastu, ktorá ošetruje zubnú sklovinu.