KROPAJ Z LESNEJ STUDNIČKY - XIAO CHAI HU WAN - TCM Herbs

Kód: TCH060
VÝHODNÁ CENA
Značka: TCM Herbs
€18,99
Na sklade
Objem
Zvolený variant nie je k dispozícii. Reset vybraných parametrov.
Tradičná čínska medicína. Tradičná čínska bylinná zmes.

Detailné informácie

Podrobný popis

KROPAJ Z LESNEJ STUDNIČKY - XIAO CHAI HU WAN - TCM Herbs

Odborná literatúra o Tradičnej čínskej medicíne uvádza:

Harmonizuje SHAO YANG
Vylučuje vonkajší chlad , vonkajší vietor a súčasne i vnútornú horúčosť z dráhy žlčníku a troch ohnísk

Odborná literatúra o Tradičnej čínskej medicíne uvádza:

Horúčkovité ochorenia z vonkajšieho postihnutia - chrípka, zápal priedušiek a pľúc, zápal lymfatických uzlín, akútne a chronické zápaly stredného ucha hlavne u detí (aj preventívne), opakované angíny po ktorých hrozí odobranie krčných mandlí, zápaly príušných žliaz, epidemické príušnice
Zápal žlčníka, akútny vírusvý zápal pečene, zápal žalúdka z refluxu žlče, zápal ľadvín, ľadvinové koliky
Medzirebrový zápal nervov (interkostálna neuralgia)
Akútne detské hnačky či naopak dlhodobá chronická zápcha u dospelých
Malária, striedavá horúčka so zimnicou, akútna reumatická horúčka

Odborná literatúra o TCM uvádza: Jedná sa o modifikáciu originálnej tradičnej čínskej bylinnej zmesi XIAO CHAI HU WAN, ktorá je upravená na dnešné pomery. – Toto je jedna z najčastejšie užívaných bylinných zmesí v tradičnej čínskej medicíne. A niet sa čomu čudovať - veď také napadnutie vonkajším chladom či vonkajším vetrom na terén vnútornej horúčosti je jednou z najobvyklejších príčin choroby a tak tomu bolo nielen v starej Číne, ale je obzvlášť aj dnes, kedy tzv. vnútornej horúčosti RE máme každý v sebe množstvo.

Podľa TCM sa jedná o horúčosť v dráhe žlčníku a troch ohnísk, do ktorých sa dostáva vonkajší chlad HAN či vietor FENG a pôsobí tu doslova ako slon v porceláne. Je to stav, ktorý si môžeme predstaviť ako vykúrenú chalúpku (vnútorná horúčosť) na Sibíri, kde mrzne až praská (vonkajší chlad). V našom prípade dochádza k otvorení dverí či okien (umožneniu vniknutiu chladu), ktorý vyhriata miestnosť doslova priťahuje a do seba plnými dúškami aj vstrebáva (podľa fyzikálnych zákonitostí o vyrovnávaní teplotných rozdielov).

Škodlivina je „napol zvonka, napol vnútri" a ťažko sa lieči, lebo stav nieje ani čierny, ani biely...Totiž stav, kedy škodlivina napadá prvé vonkajšie vrstvy, sa lieči potením, teda zahriatím a otvorením Vonkajších kožných prieduchov!. V prípade liekov vyvolávajúcich potenie a to ako chemických (napr. Paralen), rovnako tak i čínskych (napr. Priesmyk vetrnej hory (004) či Chlad rannej mlhy (002)) síce odstránime (aspoň čiastočne) vonkajší chlad či vietor, ale zvýšime tým vnútornú horúčosť. Naopak stav, kedy sa škodlivina usadzuje do hlbších vrstiev, je ho treba liečiť ochladením vnútrajšku a vylúčením škodliviny tzv. spodkom, teda močením a stolicou.

V prípade liekov ochladzujúcich a to opäť ako chemických (napr. antibiotiká, chemoterapeutiká, kortikoidy, analgetiká) tak aj čínskych (napr. Tieň brokátového závojaalebo Vychladnutie horkúcej platne (013)) zasa síce potlačíme vnútornú horúčosť, ale „zatlačíme" škodlivý chlad či vietor viac do hĺbky, do ďalších hlbších vrstiev, kde si bude ďalej pekne hovieť a čakať na svoju príležitosť, ktorá sa bez sporu dostaví. O to môžu byť však následky a priebeh choroby neskôr záludnejšie a závažnejšie a sú často aj príčinou vzniku chronických chorôb – napr.. auto imúnnych chorôb (reumatické ochorenia, psoriáza, Crohnova choroba či ulcerózna kolitída, lupus erytematodes, cukrovka I. typu, sklerodermia, Sjoegrenov syndróm, roztrúsená skleróza, Bechterevova choroba, Addisonova choroba, Hashimotova tyreiditis, sarkoidosa, ale i hypertenzia, rôzne alergie, astma, ekzémy, plesne na nechtoch, erysipel, chronické a opakujúce sa zápaly apod.).

Málokto to však už potom zoberie na zreteľ, že na počiatku všetkých týchto obtiažne liečiteľných chorôb bolo „obyčajné" napadnutie vonkajším chladom, ktoré sadlo na terén vnútornej horúčosti a ktoré nebolo riadne (podľa pravidiel TCM) vylúčené, ale naopak „zatlačené dovnútra". Preto je táto zmes a včasné rozpoznanie štádia choroby podľa TCM tak dôležité. Napadnutie vonkajším chladom je podľa TCM rozdelené do 6 štádií, ktorými postupne „vonkajší chlad prechádza a zraňuje vrstvy" a spôsobuje tak aj rozličné príznaky a choroby.

Napadnutie vonkajším chladom a vetrom FENG HAN v 6 vrstvách

    Vrstva Hlavné príznaky Liečba
 1. vrstva TAI YANG 
(tenké črevo a močový mechúr)
 zimomrivosť alebo častejšie močenie

 

Priesmyk veternej hory TCH004 +

Zelený čaj alebo čaj zo škorice a čerstvého

zázvoru

 2. vrstva YANG MING 
(tlsté črevo a žalúdok)
 horúčka alebo zvracanie

 

Chlad rannej hmly TCH002 +

Riedky odvar z pšenovej kaše

 3. vrstva SHAO YANG 
(žlčník a tri ohniská)
 striedaním horúčky a zimnice alebo bolesti v pod rebrami a na hrudi, alebo horkosťou v ústach Kropaj z lesnej studničky TCH060
 4. vrstva TAI YIN 
(pľúca a slezina)
 hnačka nebo nadúvanie

 

Vychladnutie horúcej platne TCH013 +

Tieň brokátového závoja TCH013

 5. vrstva SHAO YIN 
(srdce a ľadviny)
 únava nebo nitkovitý slabý pulz  nemocnica
 6. vrstva  JUE YIN 
(pečeň a osrdečník)
 obvykle smrť  


V našom prípade nás zaujíma 3. vrstva SHAO YANG (dráha žlčníku a troch ohnísk), kde sa objavujú najčastejšie 3 skupiny príznakov: 1. napol vonkajšie postihnutiesa vyznačuje striedaním horúčky a zimnice, pocitom plnosti v podrebrí, v bokoch a na hrudi, bolesťami po tele, obtiažnym otáčaním trupu a obtiažnym dýchaním2. napol vnútorné postihnutie sa vyznačuje horúčosťou, ktorá stúpa nahor, teda horkou alebo až kyslou chuťou v ústach, suchom v krku, hmlivým videním, žltým výtokom z očí, závraťami a podráždenosťou. 3. žlčník, ktorý napadá žalúdoksa prejavuje pálením žáhy, nevoľnosťou, zvracaním a nechutenstvom.

Rovnakom v dobe menzesu, kedy je „Dom krvi" (maternica a s ňou spojené dráhy) veľmi zraniteľný a otvorený pre vstup vonkajšieho chladu, preto teda každá chrípka, prechladnutie, nachladenie či liečba chladnými liekmi (napr. antibiotikami) v dobe menzesu či po pôrode v šestonedelí môže vyvolať vyššie spomínané príznaky vrátane bolesti v podbrušku. Podľa TCM by sa každá žena v dobe menzesu mala striktne vyvarovať chladu a v prípade už preniknutého chladu a nachladení v tejto dobe by ženy nemali užívať žiadnu inú „živú vodu" než túto jedinú bylinnú Kropaj z lesnej studničky. Prvé 3 vrstvy sú vonkajšie, ďalšie 3 vrstvy sú potom vnútorné. Ako vidno, je teda „naša" 3. vrstva SHAO YANG kdesi na pomyselnom rozhraní medzi vonkajškom a vnútrajškom a tu sa v podstate „láme chleba" a rozhoduje o ďalšom postupe škodliviny - teda „o všetkom".

Avšak my sme tými, kto toto môže ovplyvniť a rozhodnúť o nás, ale nie bez nás - záleží potom už len na nás... Tato harmonizujúca bylinná zmes Kropaj z lesnej studničky posilňuje vnútornú obrannú energiu tela (imunitu) a súčasne aj oslabuje vonkajšiu škodlivinu (infekciu) ktorá sa snaží „zavŕtať" a usadiť hlbšie do tela. Je treba podotknúť, že pre jej indikáciu stačí niekedy len 1 (slovom jeden!)z vyššie uvedených a silne zvýraznených príznakov!Rozbor bylín v zmesi podľa tradičnej čínskej medicíny– Cisárskou bylinou v zmesi je Chai hu. Je najmocnejšou bylinou pre vytlačenie škodliviny z vrstvy SHAO YANG, ktorá sa usídlila napol medzi povrchom a vnútrajškom, ďalej tiež zdvíha jang a odstraňuje stagnáciu energie Qi.

Keď sa kombinuje s ministrom Huang qin, ktorý drenážuje horúčosť z pečene a žlčníka, tak mocne odstraňujú škodlivinu zo SHAO YANG a uvoľňujú horúčosť (a choroby) z tejto vrstvy, aby sa škodlivá horúčosť nemohla dostať hlbšie. Asistent Zhangye Ban Xia napomáha zahrievať a premieňať hlien v strednom ohnisku. V kombinácii s ďalším asistentom Sheng jiang, ktorý harmonizuje žalúdok, obe spolu harmonizujú stredné ohnisko, sťahujú vzbúrenú, protichodnú energiu Qi, zastavujú zvracanie a odstraňujú nevoľnosť. Ostávajúci asistent Dang shen spolu so Zhi gan cao posilňujú energiu Qi a pôsobia preventívne proti vniknutiu vonkajšej škodliviny. Tá napomáha predchádzajúcim 2 asistentom podporovať energiu Qi. Posledné 4 byliny tiež harmonizujú vrstvy výživy a ochrany.

Dávkovanie - 3x denne 4 tablety, deti od 3 let 3x denne 2 tablety. Obecne sa užívajú v Číne byliny tak, že deti do 4 rokov užívajú 1/4 dávky dospelého, tj. 3 x 1 – 2 tbl, deti od 5 do 12 rokov užívajú 1/2 dávky dospelého, tj. 3x2 – 4 tbl. a dospelí potom 3 x 4 – 8 tbl denne.

Inak v akútnom štádiu problémov a podľa intenzity problémov sa dávka v Číne zvyšuje na 2 – 3 x denní dávky, po zlepšení problémov sa zase znižuje – všetko je vždy individuálne!

V prípade vynechania či zabudnutia jednotlivej dávky je možné užiť nasledujúcu dávku v dvojnásobnom množstve (napr. pri zabudnutí rannej dávky 4 tabliet je možné na poludnie užiť 8 tabliet, rovnako aj miesto 3x denne 4 tablety je možné užiť ráno a večer 2x6 tabliet apod.).

Tablety by sa mali užívať najlepšie 15 minút pred jedlom alebo 30 minút po jedle (neznamená nutne byť najedený!) a to je potom možné niekoľkými spôsobmi:

Jednoducho zhltnutím celých tabliet a zapitím čistou vodou.

Tablety najprv rozdrvíme na prášok (napr. v hmoždiari), zalejeme v pohári 2 dcl horúcej vody, rozmiešame a teplé vypijeme (podobne ako horúcu kávu, ale v tomto prípade aj s „bylinným lógrom"). Tento spôsob je tiež najúčinnejší!

Pre niektoré deti sa osvedčil aj tento spôsob: rozdrvíme tablety na prášok a pridáme do čaju, ktorý osladíme napr. Sladenkou či Sladovitom (jačmenný slad z predajní zdravej výživy) alebo pridáme do polievky či iného jedla, aby tak boli väčšinou horké tablety pre ne príjemnejšie.

V prípade chronických problémov či dlhodobého užívania bylinných tabliet je možné použiť aj tento spôsob: všetky tablety, ktoré sa odporúčajú počas dňa užívať (napr. 3x2 tbl denne z 2 rôznych produktov = 12 tabliet celkom), rozpustíme všetky naraz a dokopy v rannom Nápoji čínských MUDRců - kód 900 a poctivo rozmiešame tak, aby sme vše vypili a dole neostal žiadny "lógr". Naviac tieto ranné raňajky sa stanú aj chutnejšie a lahodnejšie.

Ideálne je tiež všetky bylinné tablety v dennej dávke (obvykle 12 a viac tabliet) rozpustiť v cca 0,5 l horúcej vody a tento vlažný nápoj popíjať (najlepšie z termosky) počas celého dňa ako kávu, v tomto prípade nezávisle na jedle. Pred požitím nápoja je vždy nutné s termoskou zatrepať!

Upozornenie: Nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Neužívať pri nedostatku jin YIN XU, ohni pečene GAN HUO, stúpaní pečeňového jangu. Stav nadbytku hore a stav nedostatku dole.

Obsah: 100 tabliet / 30 g (obsah bylín v tabletkách je v maximálnej možnej koncentrácii 1:5) Pojivo je prírodná celulóza max. do 1%.

Čínske bylinné zmesi TCM Herbs od výrobcu Medichin:

sú 100% prírodné produkty
neobsahujú žiadny lepok
byliny použité na výrobu sú dôsledne testované v akreditovaných laboratóriách Phytax vo Švajčiarsku
byliny neobsahujú žiadne syntetické látky, antibiotiká, kortikoidy, kyselinu aristolochovú
sú testované na prítomnosť ťažkých kovov (ortuť, kadmium, olovo, arzén, meď), baktérií (E. coli, salmonela, ostatné baktérie), plesní a kvasiniek (aflatoxíny B1, celkové aflatoxíny), pesticídov
čínsky dodávateľ bylín je držiteľom certifikátu GMP (Good manufacture practice)
produkty sú schválené UVZ SR

Buďte prvý, kto napíše príspevok k tejto položke.

Nevypĺňajte toto pole: