Teraz -15% s kupónom: 15BIO

Prečo nepoužívať pracie prášky ...

Čo je škodlivé v pracích práškoch ?

Tenzidy

Tenzidy zabezpečujú penivosť pracích práškov a prenikajú do tkaniny, aby odstránili nečistoty a škvrny. Sú to silné chemikálie ťažko rozložiteľné v prírode. Aj po praní zostávajú nebadateľné zvyšky tenzidov na oblečení a bielizni a prenikajú cez pokožky do vášho organizmu. Samozrejme väčšina z nás nič necíti a o ničom neviem. Zatiaľ. Náš organizmus sa dokáže s mnohými vecami veľmi dobre vysporiadať, ale predstavte si ako sa to stále hromadí a hromadí. A jedného dňa zistíte, že máte nejaký zdravotný problém. Ľudia, ktorý majú citlivú pokožku, problémy s ekzémom, deti sú oveľa náchylnejší na tieto negatívne vplyvy zvyškových tenzidov z pracích práškov.

Fosfáty

Veľmi veľa pracích práškov na našom trhu obsahuje fosfáty alebo fosfor, ktorý spôsobuje znečistenie vodných tokov a v niektorých krajinách ako napr. v Rakúsku sú už fosfátové pracie prostriedky zakázané.

Bielidlá

Bielidlá v pracích práškoch sú v podstate optický klam. Bielidlo zostáva na povrchu bielizne a lom svetla na týchto čiastočkách bielidla spôsobuje, že bielizeň vyzerá belšia. Bohužiaľ, z povrchu bielizne, ktorá je najspodnejším odevom na našom tele sa tieto bieliace látky dostávajú do nášho organizmu.

Pracie prášky obsahujú aj ďalšie látky, ktoré majú zabezpečiť, aby boli pekne sypké, parfémy, aby bielizeň krásne voňala... Všetko sú to látky syntetického pôvodu, ktoré nemajú žiadny vplyv na čistotu bielizne, ale skôr negatívny vplyv na nás a životné prostredie. Dávkovanie na pracích práškoch býva často prehnané, aby ste toho minuli čo najviac a čo najskôr kúpili ďalšie veľké balenie.

Veľký objem prášku zaberajú aj rôzne látky, ktoré pre pranie nie sú nevyhnutné, vďaka nim však spotrebiteľ získa pocit, že nakúpil výhodne. Patria sem látky, ktoré zväčšujú objem prášku, zabezpečujú jeho sypkosť, prípadne sú to farbivá a vonné látky, ktoré však na čistotou bielizne nemajú žiaden vplyv.

Alternatívne pracie prostriedky

Dnes už našťastie existuje viacero alternatív, ktoré úplne nahradia pracie prášky a nemajú žiadne negatívne dopady na naše zdravie a znečistenie životné prostredia. Stačí naozaj málo a môžete urobiť tak veľa pre vás, svoju rodinu a pre prírodu. Každý z nás by mal zvážiť túto možnosť voľby. Ekologické pranie vám nespôsobí zvýšené náklady, práve naopak, môžete dokonca ušetriť. Používanie ekologických pracích prostriedkov sa odporúča hlavne na pranie detských vecí, plienok, pre alergikov... Detská pokožka je veľmi citlivá a zvyšky pracích práškov ju môžu ľahko podráždiť. Netrpí však len pokožka, ale celý organizmus malého dieťaťa, ktorý sa musí vysporiadať s látkami, ktoré sú mu cudzie.

Ekodrogéria Sonett

Sonett je dnes už veľmi známa a obľúbená značka ekologických prostriedkov na pranie, čistenie a upratovanie. V ponuke značky Sonett nájdete hneď niekoľko ekologických pracích prostriedkov či už vo forme prášku alebo pracieho gelu. Sonett je certifikovaná ekodrogéria vyrobená v Nemecku. Má certifikát ECOCERT a ECO Control.

Odporúčame: Prostriedok na pranie Color Sonett, Tekutý prostriedok na pranie Sonett, Prášok na pranie Sonett


Pracia guľa Biowasball

Funguje na princípe keramických guličiek vo vnútri gule, ktoré počas prania dosiahnu silne alkalické pH, tak ako normálne prášky. Práve toto alkalické pH je to čo dokáže oprať špinu a škvrny. Pracia guľa Biowashball má hneď niekoľko výhod. Je 100% ekologická, neznečisťuje spodné vody. Šetrí peniaze. 

Pracia guľa Biowashball vám pri praní 4 kg bielizne denne vystačí na 3 roky. Už po mesiaci – dvoch šetríte kompletné náklady na prací prášok. Ak máte radi, keď prádlo po opraní voní, môžete pridať do prania pár kvapiek éterického oleja alebo ekologického pracieho prostriedku.

Mydlové orechy na pranie

Mydlové orechy 100% biologicky odbúrateľné a po použití ich môžete vyhodiť do kompostu. Perú jemne a dôkladne, nemajú žiadne negatívne dopady na naše zdravie. Dajú sa kúpiť ako orechy v úplne pôvodnej prírodnej podobe alebo v tekutej forme ako pracie gely. Je na vás čo vám viac vyhovuje. Okrem toho majú v domácnosti všestranné použitie pri čistení a upratovaní. K praniu s mydlovými orechmi môžete tiež pridať váš obľúbený éterický olej. Mydlové orechy sú veľmi obľúbené aj na pranie detských vecí, plienok a bielizne pre alergikov. Nezanechávajú na povrchu tkanín žiadne zvyšky, ktoré by mohli dráždiť pokožku.

Odporúčame: klasické mydlové orechy, prací gel z mydlových orechov levanduľový, prací gel z mydlových orechov pomarančový

Ďalšie alternatívy k ekologickému praniu

Aviváž Sonett - Prírodná aviváž bez syntetických parfémov a prísad. Zmäkčuje prádlo a zjasňuje farby pomocou prírodných zložiek.

Aviváž Yelow & Blue - Ekologická aviváž bez syntetických zložiek. S jemnou vôňou levanduľového éterického oleja.

Bieliaci prášok PUER - Ekologické bielidlo bez chlóru. Funguje na báze sódy obohatenej kyslíkom. Neagresívne bielidlo vhodné aj na detské prádlo. Tiež alternatívny čistiaci prostriedok do domácnosti.

Bieliaci prostriedok Sonett - Ekologické bielidlo bez chlóru. Odstraňuje škvrny, bieli zašednuté prádlo. 100% biodegradabilné bielidlo.

Žlčové mydlo na škvrny Sonett - jedinečná prírodná receptúra na škvrny od krvi, atramentu, ovocia, mastnotu...