Teraz s kódom EXTRA ušetríš 7% pri nákupe nad 15€

Prečo používať ekodrogériu ?

Prečo nám bežná drogéria môže škodiť ?

Bežné prípravky na upratovanie v domácnosti obsahujú látky, ktoré nepriamo spôsobujú podráždenie pokožky, problémy s dýchaním, bolesti hlavy, zníženú imunitu, hyperaktivitu u detí a pod. Kontaktom s pokožku sa dostávajú do nášho krvného obehu a ukladajú sa v tele. Okrem toho zvyšky týchto čistiacich prípravkov zostávajú naďalej na povrchoch kúpeľni, v kuchyni, na podlahe....Len si predstavte, že na čerstvo umytej podlahe sa hrajú deti...

Škodlivé látky v bežných čistiacich prostriedkoch

Fosfáty: Používajú sa na zmäkčovanie vody a zvýšenia čistiacej schopnosti. Stimulujú nadmerný rast rias vo vode, do ktorej sú vpustené a tieto spôsobujú jej eutrofizáciu, jav, kedy voda, v ktorej je príliš veľa rias, začne trpieť nedostatkom kyslíka, čo má za následok úhyn rýb a rastlinnej vegetácie. Niektoré oblasti sveta sú v dôsledku tohto javu už úplne pozbavené akéhokoľvek života.

Enzýmy: Môžu a aj spôsobujú závažné podráždenia kože a astmatické záchvaty. V rámci výrobného procesu môžu byť navyše geneticky upravené a stali sa príčinou prípadov pľúcneho krvácania. Usadzujú sa na miestach, kde je pokožka vlhkejšia a spôsobujú podráždenie.Takmer 100 % všetkých enzýmov obsiahnutých v pracích prostriedkoch dnes pochádza z geneticky manipulovaných mikroorganizmov.

Optické zjasňovače: Používajú sa v prostriedkoch na pranie na vytvorenie ilúzie bielosti. Naviažu sa na tkaninu a odrážajú biele svetlo. Oblečenie sa tak iba zdá čistejšie. Navyše ide o produkt extrémne ťažko rozložiteľný. Môže závažne podráždiť pokožku a spôsobovať mutácie mikroorganizmov.

Bielidlá s obsahom chlóru: Sú obsiahnuté v bežných WC čističoch, dezinfekciách, práškoch na plienky a prostriedkoch na umývanie riadov. V procese rozkladu sa z týchto typov bielidiel tvoria karcinogénne, toxické substancie. Okrem nebezpečenstva poškodenia alebo iritácie pľúc pri vdýchnutí výparov z čistiacich prostriedkov obsahujúcich chlór môže taktiež poškodiť pokožku, oči a iné membrány. Ľudia so slabším srdcom alebo chronickými dýchacími problémami (astma, emfyzém) sú obzvlášť ohrozenou skupinou. Chlór taktiež ľahko reaguje s organickými látkami v prírode a vytvára iné nebezpečné zlúčeniny ako: furány, trihalometány/chloform a dioxíny. Rozličné štúdie dokazujú priamu spojitosť medzi vystavením ľudského organizmu voči dioxínu a rakovinou, chorobami reprodukcie, deformáciami a vývojovými problémami u detí a poruchami imunitného systému. Iné štúdie zistili, že chlór pôsobí ako jed na endokrinnú sústavu, pečienku, črevá, obličky a je to tiež neurotoxín.

Prídavné látky na báze ropy: Väčšina bežných v domácnosti používaných čističoch obsahuje prídavné látky a detergenty na báze ropy. Tieto sa často nedokážu úplne rozložiť a obsahujú silne dráždivé toxické nečistoty, ktoré spôsobujú alergické reakcie a ohrozujú život rastlín a živočíchov.

Chemické zmäkčovadlá: Pridávajú sa k mydlám na zvýšenie  ich poddajnosti a ľahšej tvarovateľnosti pri praní.

Formaldehyd: Tento tradičný konzervant mŕtvol sa bežne používa na predĺženie životnosti mnohých bežne používaných výrobkov.

Tu sú spomenuté len niektoré z množstva nebezpečných látok v bežnej drogérii. Nesmieme zabúdať ani na škodlivé syntetické vonné látky, konzervanty... Určite sa vyhnite používaniu výrobkov na prevoňanie bytu alebo toalety. Syntetické vonné látky z ropných derivátov môžu viesť k nadmernému podráždeniu nervovej sústavy.

Zdravá ekologická alternatíva

Všetky chemické prípravky na čistenie domácnosti sú plne nahraditeľné zdravou a ekologickou alternatívou. Dnes je na trhu už niekoľko výborných značiek ekodrogérie, ktorá urobí váš domov nielen čistejší ale aj zdravší (napr. Sonett, Ecover, Sodasan, Almawin, Urtekram, Yellow & Blue, Ulrich) Dobrú službu pri čistení domácnosti vám urobí aj soľ, ocot, citrónová šťava alebo soda bikarbona. Éterické oleje váš byt príjemne prevoňajú. Pár kvapiek vo vode na umývanie podlahy vám ešte aj spríjemní prácu.
Nemenej dôležité je aj to, že ekologická drogéria je v prírode 100% biologicky odbúrateľná a nezanecháva po sebe katastrofálne dôsledky v podobe znečistených spodných vôd, úhynu živočíchov a zničeného ekosystému.

Prečo si zvoliť ekodrogériu ?

Dnes každý z nás prichádza do styka s veľkým množstvom chemických prípravkov, ktoré majú škodlivé účinky. Často sa necháme oklamať tým, že negatívny dopad týchto prípravkov na organizmus nie je okamžitý, ale vzniká postupne počas nášho života. Až keď nás naše zdravotné problémy začnú výrazne obmedzovať, čudujeme sa, ako to, že sme chorí. Je našou zodpovednosťou eliminovať negatívne dopady na naše zdravie aspoň do tej miery, ako nám to je umožnené v momentálnej situácii. A to napríklad aj výberom ekologických prípravkov na čistenie domácnosti. Dnes sú produkty ekodrogérie cenovo prístupné, niekedy dokonca lacnejšie ako tie bežné. (napr. pranie mydlovými orechmi). Každý krok ktorý urobíte smerom k svoju zdraviu a zdravému životnému prostrediu sa niekde prejaví. A predstavte si, že by to urobil každý...veď je to celkom jednoduché....