Certifikáty v biokozmetike

Potreba pridelenia certifikátov vznikla v roku 2001, keď sa pojem prírodná kozmetika stal príliš bežný a často používaný pre výrobky veľmi rôznorodej kvality. Certifikácia slúži pre spotrebiteľov , aby mohli na trhu jednotlivé produkty jednoducho a jasne rozlíšiť. Podporuje transparentnosť a informovanosť na trhu s biokozmetikou. Certifikátov pre biokozmetiku je niekoľko a sú udeľované nezávislými inštitútmi v jednotlivých krajinách.


Certifikát BIO ECO COSMESI

Udeľuje ho talianska Asociácia ekologického poľnohospodárstva (AIAB) v spolupráci a Inštitútom pre etickú certifikáciu (ICEA). Taliansky certifikát zaručuje:

 • netestovanie konečného výrobku na zvieratách
 • použitie výhradne prírodných surovín z ekologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírode
 • absenciu GMO (geneticky modifikovaných organizmov)

Výrobky chránia ľudské zdravie a životné prostredie.

Značky: Bjobj, Victor Phillipe

www.icea.infoCertifikát BDIH

Najstrašia známka kvality v oblasti prírodnej kozmetiky. BDIH certifikát bol pôvodne platný iba v Nemecku. V súčastnosti ho udeľuje ho medzinárodný inštitút so sídlom v nemeckom Osterode. Certifikát zaručuje, že :

 

 • výrobok je vyrobený z najčistejších prírodných surovín z biologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírode
 • zber surovín prebieha šetrne bez zaťaženia životného prostredia
 • výrobok neobsahuje parafín, vazelínu a iné vedľajšie ropné produkty/látky petrochemického pôvodu
 • výrobok neobsahuje žiadne syntetické konzervačné látky, farbivá a parfémy
 • konečný výrobok a jeho jednotlivé zložky nie sú testované na zvieratách a ani sa testovanie nezadáva iným firmám

Značky: Weleda, Logona, Sante, Neobio, Fitne, Lavera, Dr. Hauschka a ďalšie...

www.kontrollierte-naturkosmetik.de

 

Certifikát NaTrue

Značka certifikátu NaTrueCertifikát NaTrue vznikol v roku 2008 s cieľom transparentne informovať spotrebiteľov o zložení biokozmetiky všade vo svete. Založili ho priekopníci vo výrobe biokozmetiky (Weleda, Logona, Lavera, Dr. Hauschka) v Bruseli. Medzinárodný certifikát NaTrue má prispieť k zachovaniu a garancii vysokých nárokov na výrobcov prírodnej kozmetiky a biokozmetiky. Niektoré značky kozmetiky postupne prechádzajú na certifáciu NaTrue.

NaTrue rozlišuje tri typy biokozmetiky, ktoré rozlišuje počtom hviezdčiek vo svojom logu. To umožňuje spotrebiteľovi sa jasne a rýchlo zorientovať v ponuke bio kozmetiky na trhu.


NaTrue* označuje prírodnú kozmetiku, ktorá neobsahuje žiadne chemické látky.


NaTrue** označuje prírodnú kozmetiku so 70% podielom biosurovín z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírode.


NaTrue*** označuje biokozmetiku s 95% podielom surovín z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo kontrolovaného zberu vo voľnej prírode.


Na všetkých troch úrovniach sú splnené kritériá pre certifikát BDIH – Kontrolovaná prírodná kozmetika.

Značky: Weleda, Logona, Sante, Neobio a ďalšie...

www.natrue.org

 

Certifikát CPK a CPK BIO

certifikat CPK normalcertifikát CPK bioČeský certifikát udeľovaný spoločnosťou KEZ. Tento certifikát zaručuje, že zber surovín použitých na výrobu produktov prebieha šetrne voči životnému prostrediu s ohľadon na zachovanie rozmanitosti druhov. Tiež je zaručená ekologická likvidácia odpadov vzniknutých počas výroby a obalov produktov. Výrobky nie sú testované na zvieratách a neobsahujú suroviny z mŕtvych zvierat.

Produkty s certifikátom CPK neobsahujú:

 • syntetické farbivá
 • syntetické aromatické látky v súlade s ISO 9235
 • syntetické konzervanty okrem povolených
 • silikóny
 • parafín, vazelínu a další produkty z ropy,
 • polyméry kyseliny akrylové v žiadnej forme
 • látky, ktoré podstúpili pri výrobe alebo počas výroby CPK proces ožiarenia ionizujícou dávkou energie,
 • chemické UV filtre
 • geneticky modifikované materiály a ich produkty/deriváty
 • ethoxylované suroviny
 • zber surovín prebieha šetrným spôsob voči životnému prostrediu
 • ekologická likvidácia odpadov

Certifikát CPK BIO je nadstavba k certifikátu CPK a zaručuje, že minimálne 20% surovín pochádza z bioprodukcie. Do hmotnostného podielu sa nezapočítava voda.

Značky: Saloos, Nobilis Tilia

www.kez.cz

 

Certifikát ECO CERT

certifikat ecocertUdeľujeho francúzska certifikačná organizácia od roku 1991. Výrobky s logom Ecocert majú vždy na obale uvedené v % podiel zložiek prírodného pôvodu, ekologického pôvodu a bio pôvodu. Ecocert sa stal vďaka sieti vlastných pobočiek a spolupráci s dodávateľmi významným článkom certifikácie vo svete. Vo Francúzsku kontroluje až 70% bioprodukcie.

Existujú dva certifikáty ECOCERT:

Ecocert ECO pre produkty, ktoré majú 95% všetkých zložiek prírodného pôvodu. Z toho 5% všetkých zložiek a 50% rastlinných zložiek je ekologického pôvodu.

Ecocert BIO je prísnejší. 95% všetkých zložiek je prírodného pôvodu. Z toho 10% zo všetkých zložiek a 95% rastlinných zložiek je z bioprodukcie.

Percentuálne podiely sú vždy uvedené na obaloch výrobku.

www.ecocert.com

 

Certifikát ECO control

certifikat eco controlTento certifikát používajú predovšetkým výrobcovia ekologickej drogérie, ktorá je 100% biodegradabilná. Ekologické výrobky s týmto certifikátom neobsahujú suroviny z ropy, syntetické farbivá, parfémy, fosfáty, enzýmy a geneticky modifikované suroviny. Energia použitá v továrňach týchto výrobcov pochádza z obnoviteľných zdrojov.

Značky: Sonett, Ecover, Sodasan

www.eco-control.com

 

Certifikát Ecogarantie

certifikat ecogarantieEcogarantie je belgická ochranná známka, ktorá označuje ekologicky šetrné výrobky. Logo Ecogarantie nájdete hlavne na ekologickej drogérii a kozmetike, ktoré obsahuje suroviny z ekologického poľnohospodártsva. Výrobky z logom Ecogarantie neobsahujú výrobky z ropy, syntetické vonné a konzervačné látky, fosfáty, enzýmy a geneticky modifikované suroviny. Konečné produkty nie sú testované na zvieratách a sú v maximálnej možnej miere biologicky odbúrateľné.

www.ecogarantie.eu

Značky: Sonett

 

Certifikát Demeter

certifikat demeterDemeter je certifikát určený pre výrobky, ktoré obsahujú suroviny pestované podľa pravidiel bio-dynamického poľnohospodárstva. Bio-dynamické poľnohospodárstvo dodržuje všetky zásady ekologického poľnohospodárstva a suroviny sú certifikované ako bio. Bio-dynamické poľnohospodárstvo dodržuje však ešte prísnejšie zásady ako ekologické poľnohospodárstvo. Poľnohospodári dodržujú určité pravidlá, ktoré zúrodňujú pôdu (napr. rotácia plodín) . Hospodária na základe súznenia s prírodou. Výrobky označené logom Demeter sú certifikované ako bioprodukty.

Značky: Weleda

www.demeter.net

 

Certifikát Fairtrade

certifikat fairtradeCieľom Fairtrade vytvoriť pre ľudí z rozvojových krajín šancu na primeraný zárobok a pracovné podmienky a vymaniť sa tak z bludného kruhu biedy. Fairtrade znamená doslova Spravodlivý obchod a je to príležitosť pre dôstojný život pre chudobných ľudí z tretieho sveta. Známku Fairtrade prideľuje kontrolná asociácia Fairtrade Labelling Organisation FLO. V súčastnosti je do programu Fairtrade zapojených 1,5 milióna pestovateľov, poľnohospodárskych pracovníkov a remeselníkov v 58 krajinách Afriky a Latinskej Ameriky.

www.fairtrade.cz

 

Certifikát Vegan

certifika tVeganLogo Vegan je registrovaná ochranná známka a symbol Vegan Society. Výrobky, ktoré majú logo Vegan zaručujú neboli testované na zvieratách a neobsahujú žiadne živočíšne látky a ani látky získané chovom zvierat, teda živočíšneho pôvodu. (napr. med, mlieko, včelí vosk). Výrobky vegan sú vyrobené podľa štandardu Vegan Animal free Standards.

Značky: Sonett

www.vegansociety.com

 

Certifikát Oxysafe

certifikat oxysafeTáto značka zaručuje, že používané za studena lisované oleje sú lisované bez pôsobenia kyslíka. zachovávajú si tak maximálnu kvalitu a účinnosť. Oxysafe garantuje uzavretý systém získavania olejov. Oleje nie sú počas lisovania a stáčania vystavené pôsobeniu tepla, svetla a vzduchu.

 

Certifikát Soil Association

soil associationTento certifikát udeľuje britská asociácia Soil Association Certification Limited. Patrí medzi najväčšie certifikačné asociácie vo Veľkej Británii. Štandardy Soil Association majú dve úrovne kvality:

 

 • Výrobky označované ako bio musia obsahovať minimálne 70% biozložiek. Konkrétne percento je uvedené na obale výrobku.
 • Výrobky označené ako "organic" musia obsahovať 95% biozložiek.

Štandardy záväzné pre tento certifikát definujú aj obsah zakázaných látok.

www.soilassociation.org

 

Certifikát Cosmebio

certifikat cosmebioFrancúzska značka, ktorá vznikla v roku 2002 za podpory Ministerstva Hospodárstva, označuje výrobky z prírodných zložiek a zdrojov prírodného pôvodu. Celkové zloženie organického produktu sa musí riadiť prísnymi podmienkami, okrem iných produkt musí obsahovať minimálne 95% prírodných zložiek, zložiek prírodného pôvodu alebo pochádzajúcich z organických fariem.

Značky: Oléanat, Elicey

www.cosmebio.org