Weleda - čistá prírodná kozmetika

V súlade s človekom a prírodou

Weleda predstavuje unikátnu a jedinečnú myšlienku spojenia kvalitných produktov, človeka a prírody do harmonického celku. Weleda vznikla v roku 1921 ako malé farmaceutické laboratórium vo Švajčiarsku. Dnes je to celosvetovo pôsobiaca spoločnosť s dlhou tradíciou. Vyrába prípravky liečivej prírodnej medicíny a čistú prírodnú biokozmetiku. Motto Weledy je „V súlade s človekom a prírodou“. Weleda sa snaží o maximálne ekologickú výrobu a patrí k prvým firmám, ktoré získali certifikát ekologický management ISO140. Prioritiu Weledy je rešpektovať prírodu.

Účinnosť

Weleda má vo svojom sortimente asi 1400 liečivých prípravkov a 100 druhov kozmetických prípravkov. Výrobky Weleda sú známe svojou vysokou kvalitou a overeným účinkom. Je to pre to, že Weleda kladie veľký dôraz na šetrný zber a spravovanie účinných zložiek, tak aby ich účinok zostal zachovaný. Výrobky Weleda majú známku Kotrolovaná prírodná kozmetika. Všetky produkty Weleda sú koncipované komplexne, s priaznivým účinkom na celý organizmus.

Vlastné záhrady

To čo je vo Welede najdôležitejšie, to sú jej vlastné záhrady neďaleko sídla firmy v Nemecku v Schwäbisch Gmünde. Záhrady sú ošetrované podľa smerníc bio-dynamického (kontrolovaného ekologického) poľnohospodárstva. Rastliny sú hneď po zbere použité vo výrobe. Vo výrobe produktov firmy Weleda sú použité najčistejšie prírodné suroviny. Rastliny, ktoré nie sú pestované v záhradách, pretože by nedosiahli svoj jedinečný účinok, zbiera Weleda v ekologicky čistých oblastiach po celom svete. Spĺňa podmienky certifikovaného zberu vo voľnej prírode.

Meno Weleda

Meno Weleda má keltský pôvod a pravdepodobne označovalo knažné - liečiteľky , ktoré žili v v oblasti Bretónska. V preklade slovo Weleda znamená múdry, vševedúci, prorokujúci. Pôvodne sa Weleda volala Internationale Laboratorien .

Stručná história Weledy:

1921

Weleda bola založená pod názvom Internationale Laboratorien und Klinisch Therapeutisches Institut Arlesheim A.G. (ILAG) v roku 1921. Poslaním firmy bola výroba antropozofickej medicíny. Výrobný sortiment od začiatku tvorili prírodná liečivá kozmetika, výživové prípravky a liečivé čaje.

1924
Weleda dostáva svoj súčasný názov Weleda na popud zakladateľa antropozofie – Rudolfa Steinera.

1926
V Českoslovesku vznikla Veleda spol. s r.o . Patrí k najstarším firmám z rodiny Weleda vôbec. V rokoch 1923 – 1926 boli založené dcérsky firmy Weleda vo Frabcúzsku, Veľkej británii, USA, Holandsku a v Rakúsku.

1951
Po februári 1948 musela Weleda bojovať o svoju existenciu. Nakoniec bola v roku 1951 Ministerstvom zdravotníctva definitívne zrušená, keď sa vôbec nestotožňovala s myšlienkami materializmu.

1951 -1990
Weleda pokračuje vo svojej činnosti ilegálne v domácich podmienkach vďaka bývalým zamestnancom a niekoľkým nadšencom. Vyrobené prípravky slúžili úzkemu okruhu ľudí a zasväteným záujemcom.


1991
Veleda spol s.r.o. je opäť založená a obnovuje svoju činnosť.


1993
Česká Veleda sa opäť stáva súčasťou medzinárodného spoločenstva firiem Weleda.

1996
Výroba v čechách sa ukončuje na základe celosvetovej reorganizácie formy Weleda. Česká Weleda spol s r.o. Sa stáva obchodnou spoločnosťou, ktorá distribuuje biokozmetiku Weleda a výživové prípravky.


2000
V Bratislave je zriadená organizačná zložka Weledy spol. s r.o.

Weleda vo svete

V súčastnosti Weleda existuje vo viac ako 50 krajinách sveta. Základ fungovania, čiže výroba, obchod a marketing je rovnaký vo všetkých „ spoločnostiach Weleda“ vo svete, ale napriek tomu každá dcérska spoločnosť funguje ako samostatná jednotka a svojimi skúsenosťami a vlastnými aktivitami podporuje rozvoj celej skupiny Weleda. Jednotlivé dcérske spoločnosti Weleda sa riadia aj prianiami a potrebami svojich zákazníkov a tradíciami v konkrétnej krajine.

Vo svete Weleda predáva okrem biokozmetiky aj liečivé prípravky ako antropozofiká, fytoterapeutiká, homeopatiká a rôzne liekové formy, ktoré sa bežne používajú v ordináciách praktických lekárov a v nemocniciach. U nás je zatiaľ dostupná biokozmetika Weleda, výživové prípravky a prípravky na podporu liečby.

Filozofia firmy Weleda

Základnou myšlienkou Weledy je podpora a obnovenie zdravia človeka. Prípravky Weleda nepotláčajú príznaky chorôb, ale podporujú vlastné obranné mechanizmy organizmu. Táto myšlienka je obsiahnutá ako v liečivých prípravkoch, výživových doplnkoch, tak aj v kozmetike a je základom filozofie spoločnosti Weleda. Filozofia Weledy vychádza z antropozofie Rudolfa Steinera. (z gréčtiny anthropos – ľudská bytosť, sofia – múdrosť) Na tomto myšlienkovom základe prebieha zber, výroba, výskum a celkové fungovanie spoločnosti Weleda.

Celostný prístup

Weleda pristupuje celostne k celému procesu výroby svojich produktov. Pri skúmaní liečivých účinkov rastlín sa najprv pozoruje, ako sa rastlina prejavuje v jednotlivých ročných obdobiach, ako rastie, ako reaguje, aby človek pochopil jej zvláštnosti a osobitosti a tým aj možnosť liečivých účinkov. Celostným skúmaním tak objavia súvislosti medzi správaním rastliny a prejavmi choroby organizmu, pri ktorých by rastlina mohla byť prospešná. Človek je či už v zdraví alebo chorobe tiež vnímaný celostne. To znamená, že sa skúmajú jeho telesné, duševné a osobnostné aspekty.

Záruka kvality

Weleda používa viac ako 200 druhov rastlín z vlastných záhrad a môže tak deklarovať najvyššiu kvalitu použitých surovín vo svojich výrobkoch. Neďaleko svojho sídla na 20 hektároch pestuje takmer 250 druhov rôznych rastlín. Nájdete tam bežné a dobre známe liečivé bylinky ako nechtík lekársky , ale aj exotické rastliny náročné na pestovanie ako tabak, kaktus kráľovna noci alebo horec žltý. Rasliny sa zbierajú ručne v ranných hodinách, kedy je ich účinok najvyšší a ihneď sa transportujú do výroby neďaleko záhrad.

Ochrana prírody

Niektoré rastliny, ktoré Weleda používa vo svojich príravkoch nedosahujú v záhradách také kvality, aké majú vo voľnej prírode. Preto Weleda vykonáva aj certifikovaný zber vo voľnej prírode. Zbiera rastliny v ekologicky čistých oblastiach na celom svete. Brezové listy pre BIO Brezový sirup a BIO Brezovú kúru pochádzajú z čistej panenskej oblasti v južných Čechách. Weleda používa aj niektoré chránené druhy rastlín. Pri ich zbere spolupracuje s ochrancami prírody a dbá na to, aby nebola narušená ich populácia v jednotlivých oblastiach. Arnika horská sa využíva vo viacerých liečebných a kozmetických prípravkoch Weleda a spotrebuje sa jej veľké množstvo. Napriek tomu jej množstvo v oblastiach zberu neklesá, práve naopak.

Trvalo udržateľný rozvoj

Weleda svoje zásady o ekologickej výrobe uplatňuje aj v každodennom fungovaní firmy. Filozofia Weledy sa prejavuje v hospodárení so surovinami, energiami, vodou a riešením dopravy. Budova centrály v Nemecku vo Schwäbisch Gmünde je navrhnutá ako ekologická stavba. Klimatizácia pre spoločnosť so stovkou zamestnancov je riešená dômyselným regulovateľným samovoľným prúdením vzduchu v budove a nespotrebuje žiadnu energiu. Weleda získala ako jedna z prvých firiem certifikát pre ekologický management ISO 14001.Ochrana prírody

Niektoré rastliny, ktoré Weleda používa vo svojich príravkoch nedosahujú v záhradách také kvality, aké majú vo voľnej prírode. Preto Weleda vykonáva aj certifikovaný zber vo voľnej prírode. Zbiera rastliny v ekologicky čistých oblastiach na celom svete. Brezové listy pre BIO Brezový sirup a BIO Brezovú kúru pochádzajú z čistej panenskej oblasti v južných Čechách. Weleda používa aj niektoré chránené druhy rastlín. Pri ich zbere spolupracuje s ochrancami prírody a dbá na to, aby nebola narušená ich populácia v jednotlivých oblastiach. Arnika horská sa využíva vo viacerých liečebných a kozmetických prípravkoch Weleda a spotrebuje sa jej veľké množstvo. Napriek tomu jej množstvo v oblastiach zberu neklesá, práve naopak.

Weleda - zaujímavosti

Farmár Kurt Kunzi pestuje pre Weledu v Toskánsku v biodynamickom poľnohospodárstve rakytník. Rakytník - táto úžasná slnko milujúca rastlina je ako stvorená pre pestovanie v teplom a slnečnom toskánskom podnebí. Kurt Kunzi je vôbec prvý človek, ktorý vypestoval rakytník v biodynamickom poľnohospodárstve. Zásobuje Weledu rakytníkom najvyššej kvality, aby pre vás mohla vyrobiť vynikajúce produkty s obsahom rakytníka. Rakytník je zdrojom veľkého množstva antioxidantov a vitamínu C. Je to skutočný ozdravovač organizmu. Vďaka veľkému množstvo vitamínu C vás spoľahlivo vás ochráni pre chrípkou v chrípkovom období a to nie je všetko. Dokáže vám pomôcť oveľa viac.

Nechtík lekársky Weleda pestuje vo vlastných záhradách neďaleko mestečka Schwabisch Gmund, kde sa nachádza aj centrála Weledy a laboratória, kde sa rastliny spracovávajú. Nechtíkové polia vás očaria svojou nádherne sviežou oranžovou farbou všade naokolo, kam len dovidíte. Nechtík sa zbiera ručne skoro ráno, kedy sú jeho terapeutické účinky najvyššie. Hneď ako sa pozbiera sa váži a odváža na ďalšie spracovanie. Takto spracovaný nechtík sa potom používa v Nechtíkovej detskej kozmetike Weleda.

Nechtíkový dojčenský olej je výborný na jemnú masáž vášho dieťatka. Pozrite si video priamo od Weledy , ako sa má bábätko masírovať. Jemná masáž podporuje zdravý spánok, dobré trávenie a upokojuje bábätká s kolikou. A čo je najdôležitejšie pomáha budovať prirodzený kontakt medzi matkou a dieťaťom pomocou dotykov, čo je v tom veku veľmi dôležté pre správny psychický vývin dieťaťa. Nechtíkový dojčenský olej je veľmi jemný aj k tej najcitlivejšej pokožke. Naneste si do dlaní primerané množstvo oleja a zahrejte ho. Masírujte vaše dieťatko podľa ukážky na videu.

Granátové jablká, z ktorých Weleda získava jadierka sa zbierajú presne na konci septembra na vrchole ich zrenia. Vtedy dosahujú najvyššie množstvo účinných látok. Jablká zberajú farmári, ktorí pracujú pre Weledu, ručne za podmienok Fair Trade. Granátové jablká sa pestujú v organickom poľnohospodárstve. Jadierka sa lisujú za studena, aby olej z nich dosahoval maximálnu kvalitu a všetky účinné látky. Takto získaný olej sa vyznačuje schopnosťou výrazne redukovať starnutie pleti a zjemniť vrásky. Olej obsahuje veľké množstvo antioxidantov, omega mastných kyselín a výborne zlepšuje elasticitu pleti. Skutočne výborná starostlivosť o zrelú pleť. Vyskúšajte radu s granátovým jablkom...