Novinky

Syndróm vyhorenia - rady a tipy ako ho zvládnuť

Syndróm vyhorenia a súvisiace stavy ako mentálne preťaženie, psychická únava, depresia, vyčerpanie, pracovné vypätie a ďalšie stavy sú vážne otázky, ktoré môžu mať hlboký vplyv na fyzické, psychické a emocionálne zdravie jednotlivca.

Tieto stavy sa môžu vyvíjať postupne v dôsledku dlhodobého stresu, nadmerných pracovných alebo osobných požiadaviek, nedostatku odpočinku alebo relaxu, finančného tlaku alebo nedostatku podpory. Riešenie týchto stavov vyžaduje komplexný prístup, ktorý môže zahŕňať zmeny v životnom štýle, výžive, prístupe k práci a osobnému životu, ako aj využitie rôznych formách podpory a liečby.

Ako si pomôcť pri syndróme vyhorenia

1. Myšlienkový detox

Praktiky ako meditácia a joga môžu pomôcť redukovať stres, zlepšiť sústredenie a podporiť emočnú rovnováhu. Myšlienkový detox, teda úsilie o očistenie mysle od negatívnych a toxických myšlienok, môže byť tiež užitočný. Zamerajte sa na pozitívne veci v živote a buďte vďační aj za maličkosti, ktoré sa vám podaria.

2. Bachove esencie

Bachove kvapky sú formou alternatívnej liečby, ktorá využíva rastlinné extrakty na podporu emocionálnej pohody. Pre niekoho môžu byť účinnou pomocou pri zvládaní stresu, úzkosti a depresie. 38 Bachových esencií dokáže pokryť množstvo psychických stavov. Medzi patrí aj vyčerpanie, únava a syndróm vyhorenia

3. Bylinky a prírodná medicína

syndrom vyhorenia_2

Rastliny ako valeriána, levanduľa, medovka, a adaptogény ako ženšen, ashwagandha, brahmi, môžu pomôcť podporiť relaxáciu a zlepšiť spánok. Overené kombinácie podľa tradičných receptúr nájdete v čínskej medicíne.

4. Dostatok vitamínov a minerálov

Vitamíny skupiny B, vitamín D, omega-3 mastné kyseliny a minerály ako horčík môžu mať pozitívny vplyv na psychickú odolnosť a celkové zdravie. Zdravá, vyvážená strava je základom, no niekedy je potrebné organizmu pomôcť doplneným kvalitných vitamínových doplnkov. Práve pri syndróme vyhorenia môže byť telo maximálne vyšťavené. Ideálne sú vysokovstrebateľné lipozomálne vitamíny, ktoré sa v tele dokážu dostať tam, kde je to potrebné.

5. Pitný režim, zdravý životný štýl, dobrý spánok

Dostatočný príjem vody je kľúčový pre celkové zdravie a pohodu, vrátane psychickej odolnosti. Okrem čistej pramenitej vody vyskúšajte aj svieže bylinkové čaje alebo ajurvédsku kávu bez kofeínu. Dôležitý je dostatok spánku. Ak máte so zaspávaním problém, čo sa pri syndróme vyhorenia často vyskytuje, vyskúšajte prírodné metódy na podporu dobrého zaspávania ako sú Bachove kvapky na spanie alebo upokojujúce bylinkové čaje s harmančekom, medom, mätou a ajurvédskymi bylinkami ako Brahmi a Ašvaganda. Obľúbená je aj aromaterapia alebo čínske bylinky pre zdravý spánok.

6. Podpora psychickej odolnosti

Rozvoj zručností ako sú časový manažment, učenie sa hovoriť „nie“ neprimeraným požiadavkám a vytváranie silných sociálnych väzieb môže pomôcť zvýšiť odolnosť voči stresu. Ak máte problém neprimerané požiadavky odmietnuť, vyskúšajte Bachovu esenciu Larch – Smrekovec opadavý.

Dôležitá je sebaúcta a tiež schopnosť primerane klásť svoje potreby medzi priority. V určitom momente je na mieste, aby ste dokázali povedať stop. Výborným pomocníkom môžu byť Bachove kvapky, hlavne esencia Oak – Dub letný. Odporúča sa ľuďom, ktorí sú veľkí pracanti, doslova dríči až do úmoru a nevedia prestať a dopriať si odpočinok.

7. Profesionálna pomoc

V prípade pretrvávajúcich problémov je dôležité vyhľadať pomoc odborníka, ako je psychológ alebo psychiater, ktorý môže ponúknuť profesionálnu terapiu alebo iné formy liečby.

Pamätajte, že každý človek je jedinečný, a to, čo funguje pre jedného, nemusí nutne fungovať pre iného. Je dôležité nájsť kombináciu stratégií a podpôr, ktoré najlepšie vyhovujú vašim osobným potrebám a životnej situácii.

Neviete ako na mastné vlasy ? Dodržujte len 3 zásady.

Jemné umývanie vlasov bez agresívneho odmastňovania

Správne umývanie mastných vlasov je základ úspechu. Keďže sa vám vlasy rýchlo mastia, ľahko môžete podľahnúť presvedčeniu, že ich potrebujete vydrhnúť, aby sa zbavili mastnoty. Pri tomto spôsobe umývania síce zažijete hneď po umytí príjemný pocit čistých čerstvo umytých vlasov, no agresívne umývanie spôsobuje opätovné veľmi rýchle mastenie vlasov aj vlasovej pokožky.

Nadmerne vysušená pokožka sa potrebuje chrániť a preto začne produkovať ešte viac mazu, aby rýchlo obnovila ochrannú vrstvu. Takto vzniká veľmi rýchlo efekt mastných vlasov už po jednom dni.

Prírodný šampón na rýchlo sa mastiace vlasy robí zázraky

Ako riešiť tento problém s rýchlo sa mastiacimi vlasmi ? Jednoducho. Používajte jemný prírodný šampón určený na mastné vlasy. Prírodný šampón na vlasy obsahuje jemné rastlinné tenzidy, ktoré čistiace výborne bez nadmerného odmastňovania. Tieto čistiace látky na rastlinnej báze nie sú agresívne k pokožke hlavy a nenarúšajú jej ochranný film.

mastne vlasy

Nedávajte na vlasy žiadne silikóny, zmäkčovadlá a emulgátory

Druhá zásada je – vyhnite sa šampónom, ktoré obsahujú silikóny, rôzne zmäkčovadlá, emulgátory a podobne. Všetky tieto látky mastné vlasy zaťažujú a hlavne znemožňujú pokožke hlavy dýchať. Vlasy sú potom splihnuté, bez života a mastné. Pre rýchlo sa mastiace vlasy je najlepší šampón bez silikónov s prírodným ľahkým zložením. Prírodný šampón na mastné vlasy vytvára po umytí príjemný svieži pocit ľahkých vzdušných vlasov.

Používajte šampón s bylinkami pre rovnováhu vlasovej pokožky

Ak chcete problém s mastnými vlasmi vyriešiť natrvalo, musíte ozdraviť vlasovú pokožku. Mastné vlasy spôsobuje nadmerná produkcia mazu. Overené bylinky v šampónoch vám pomôžu vytvoriť na vlasovej pokožke rovnováhu. Pokožka nesmie byť ani príliš suchá ani mastná. Na tento účel sa využíva hlavne medovka, borievka, žihľava, rozmarín. Bylinky pomáhajú regulovať produkciu mazu, pôsobia antibakteriálne a podporujú vytvorenie zdravej mikroflóry na vlasovej pokožke.

Tajnou zbraňou na mastné vlasy je aj Marocký íl. Toto africké bahno, ktoré v prírodných šampónoch nájdete aj pod názvom rhassoul má vynikajúcu schopnosť zbaviť vlasov mastnoty bez nadmerného vysušovania. Dáva vlasom nádhernú vzdušnosť a čistý vzhľad.

mastne vlasy_1

 

Máte poškodené vlasy od peroxidu ? Opravte ich s rastlinnými proteínmi.

Farbenie vlasov je stále veľmi obľúbené a čoraz viac žien sa bez farby na vlasy nezaobíde. Predčasné šedivenie vlasov trápi už aj ženy 30+, čo je dôsledok nezdravého životného štýlu a nadmerného stresu. Náš organizmus je oslabený a to sa samozrejme prejaví na vlasoch vypadávaním a šedivením. Záchranou sú potom jedine farby na vlasy.

Mnoho žien túži po zosvetlení vlasov, ale pozor! Pri extrémnej zmene odtieňa hrozí poškodenie vlasov ! Zosvetlenie funguje v klasických bežných farbách na báze peroxidu vodíka. Ak však farbu necháte pôsobiť (alebo vaša kaderníčka) pridlho, môžete vlasy veľmi poškodiť.

Preto ak ste pôvodne tmavovláska, prechod na blond a svetlé odtiene vlasov naozaj zvážte a zverte sa len do rúk odborníka.

Rastlinné proteíny vo vlasovej kozmetike

Ak ste však už farbenie neodhadli a máte zničené a poškodené vlasy, musíte urobiť všetko preto, aby ste ich dali do poriadku. Čo robiť v prípade extrémne zničených vlasov?

Doprajte vlasom potrebné látky na regeneráciu a to na prírodnej báze. Zabudnite na akúkoľvek chémiu a vsaďte na prírodné šampóny na vlasy. Spolu s kondicionérom a maskou na vlasy dokážete vlasom vrátiť život. Buďte trpezlivá, príroda dokáže zázraky.

Najdôležitejšie je dodať vlasom kvalitný rastlinný proteín, ktorý vlasy opäť spevní a zabráni ďalšiemu poškodeniu. Proteín je stavebnou látkou každého vlasu a je nesmierne dôležitý pre jeho ochranu.

Pre zdravie vlasov sú ideálne rastlinné proteíny, ktorých je niekoľko druhov. Sú to hlavne:

 • Pšeničný proteín
 • Hodvábny proteín
 • Kukuričný proteín
 • Sójový proteín
 • Hrachový proteín
 • Ovsenný proteín
 • Proteín z citrusov

Tieto rastlinné proteíny sa v prírodných šampónoch na vlasy vyskytujú samostatne alebo v kombinácii. Ich úlohou je vlas obaliť, dodávať mu pevnosť a chrániť pred lámaním. Skúsený kaderníci odporúčajú šampón na vlasy striedať. Táto rada je vynikajúca preto, že každý šampón obsahuje iné látky a tak dodáte vlasom maximum látok, ktoré potrebujú.

Ďalšie prírodné látky, ktoré podporujú regeneráciu poškodených vlasov sú:

 • Extrakt z rakytníka
 • Extrakt z granátového jablka
 • Rastlinné oleje, hlavne argánový, mandľový, kokosový a olivový

Okrem rastlinných proteínov, ktoré vlasy spevnia, bude poškodený vlas potrebovať aj hydratáciu. Poškodené vlasy ľahko strácajú vlhkosť, pretože im chýba ochranný obal.

poskodene vlasy

Používajte šampón na vlasy s obsahom hydratačných látok ako:

 • aloe vera
 • prírodný glycerín
 • kyselina hyalurónová
 • trstinový cukor

Najlepšia kombinácia pre poškodené vlasy je:

Hydratácia + rastlinné proteíny + jemné rastlinné tenzidy

Šampón na poškodené vlasy so pšeničným proteínom

Ďalšou výhodou, ktorú prírodný šampón na vlasy poskytne poškodeným vlasom, je spôsob akým vlasy vyčistí. Prírodná vlasová kozmetika využíva len jemné tenzidy na rastlinnej báze, ktoré nie sú agresívne k vlasom a k vlasovej pokožke.

Najčastejšie využívaným rastlinným proteínom je pšeničný proteín. Nájdete v ho v žihľavovom šampóne Logona spolu s hodvábnym proteínom. Logona predstavuje top značku pre prírodnú vlasovú kozmetiku a v ich šampónoch nájdete aj regeneračné extrakty z granátového jablka, rakytníku a vzácne rastlinné oleje. Lavera využíva hlavne proteín z hrachu a quinoi, Weleda používa vo svojich šampónoch ovsený proteín.

Starostlivosť nezabudnite doplniť regeneračným kondicionérom, ktorý obsahuje väčšie množstvo účinných látok ako šampón a je pre poškodené vlasy nepostrádateľný.

Raz za 3 – 4 dni použite prírodnú masku na vlasy pre hĺbkovú regeneráciu a opravu vlasov. Po umytí vlasy ošetrite bezoplachovým kondicionérom, aby boli chránené pred vonkajšími vplyvmi a ďalším poškodením na slnku a vetre.

Prírodné farby na vlasy bez peroxidu nepoškodia vlasy

Neviete sa farbenia vlasov vzdať? Nevadí. Po dôkladnom zregenerovaní vlasov sa zamerajte na prírodné farby na vlasy. Neobsahujú peroxid ani amoniak, takže žiadne poškodenie vlasov s nimi nehrozí. Prírodné farby na vlasy síce neumožňujú také zásadné zmeny odtieňov ako bežné farby, no ich výhodou je, že vlasy zostanú zdravé a plné života. Je preto na zamyslenie, či drastickú zmenu odtieňa vôbec potrebujete a stojí vám to za to.

Obnovte si psychickú aj fyzickú pohodu pomocou ajurvédskej medicíny

Necítite sa už dlhšiu dobu vo svojej koži? Máte zlý spánok, rýchlo vás prepadne únava a v práci ledva fungujete ?

Vyskúšajte posilniť svoj unavený organizmus pomocou ajurvédskej medicíny. Posilňujúce bylinky v ajurvédskych bylinných zmesiach vyrovnávajú nerovnováhu v organizme a čím viac sa dokážete priblížiť k rovnováhe (teda zdraviu) tým sa budete cítiť lepšie.

Nejde o žiadne náročné metódy. Jednoducho si vyberiete bylinkovú zmes, ktorú budete pravidelne užívať. Ajurvédska medicína je ideálna na obnovu životnej energie po chorobe, po operáciách, pri prepracovanosti, nadmernom strese a ako doplnok klasickej západnej medicíny, s ktorou dokáže veľmi dobre spolupracovať.

Ženám pomáha s hormonálnou nerovnováhou a ženskými problémami, rieši problémy s vypadávaním vlasov, so stresom a ženskou aj mužskou neplodnosťou. Ak potrebujete detoxikovať organiumus, špeciálne pečeň zamerajte sa ajurvédske bylinky, ktoré to zabezpečia šetrným a prirodzeným spôsobom.

Ajurvéda je stará lekárska veda, ktorá úspešne pomáha ľuďom na celom svete už viac ako 5000 rokov. Prečo by ste je unikátne účinky nemohli využiť aj vy?

Ako funguje ajurvédska medicína ?

Hlavný zámer ajurvédy je pomáhať udržiavať krehkú energiu nášho organizmu. Ak sa budete trošku pozorovať a tieto nerovnováhy si všímať, dokážete mnoho zdravotných problémov odhaliť ešte v začiatku. Vtedy je možné harmóniu obnoviť pomocou bylinných prípravkov – receptov ajurvédskej medicíny.

Ajurvédske bylinky – ktoré sú najlepšie?

Recepty ajurvédskej medicíny sú po tisícročia overené a fungujú. Dôležité je nájsť to správne pre seba. To, čo pomohlo jednému, nemusí pomôcť druhému, pretože príčina problému môže byť inde.

Základ ajurvédy tvoria tri energie – dóše. Tieto energie sa nachádzajú v každom organizme v rôznom pomere. Podľa prevahy jednej z dóší sa v ajurvédskom liečebnom systéme určuje, aký typ ste. Každá dóša má svoje špecifické prejavy.

Ajurvédske dóše:

 • Vata dosha (éter a vzduch)
 • Pitta dosha (oheň a voda)
 • Kapha dosha (voda a zem)

Prevaha určitej dóše určuje aj k akým zdravotným problémom ste náchylnejší, akú stravu uprednostňujete, vaše emócie, psychické aj fyzické rozpoloženie. Zabráňte stavu, kedy sa vaša dóša stane nadmerne dominantnou. Vyhnete sa tak chorobám, ktoré takáto dominancia vytvára.

Prispôsobte svoj životný štýl ako aj stravu vašej dominantnej dóši, aby ste sa udržali v rovnováhe.

Najlepšie ajurvédske bylinky sú teda tie, ktoré práve vám pomôžu harmonizovať vaše nastavenie – vaše tri dóše a ich vzájomný pomer.

ajurvedska medicina planet ajurveda

Ajurvédska medicína – certifikované produkty z Indie

Ajurvédska medicína sa stala veľmi populárnou aj v západnom svete a preto je na trhu záplava rôznych ajurvédskych produktov.

Aby ste si vybrali naozaj kvalitné produkty, preverte si výrobcu. Dôležitá je kvalita a spracovanie použitých bylín. Bylinné produkty by nemali obsahovať žiadne ďalšie prímesy a pomocné látky.

Dôležité je samozrejme aj to, kde sa byliny pestujú. To všetko má na ich účinnosť vplyv.

My sem do našej ponuky zaradili špičku medzi ajurvédskymi bylinnými produktami a to značku Planet Ayurveda a Organic India.

Planet Ayurveda – kvalitné štandardizované extrakty z bylín

Ajurvédske bylinné produkty od tejto značky sa vyznačujú obsahom kvalitného štandardizovaného extraktu. Neobsahujú teda len obyčajný prášok, ale kvalitný extrakt, ktorý zaručuje obsah všetkých účinných látok.

Ajurvédska medicína - Planet Ayurveda obsahujú jednu alebo viacero bylín. Zmesi bylín sú zostavené prodľa pôvodných ajurvédskych receptov.

Navyše za touto značkou stojí aj ajurvédsky lekár Dr. Vikram Chauhan, ktorý pripravuje spolu s tímom lekárom ajurvédske produkty podľa svojich skúseností.

Organic India – byliny priamo z ekofariem z Indie v biokvalite

Táto značka ajurvédskych bylinných prípravkov sa vyznačuje využívaním mimoriadne kvalitných bylín v bio kvalite. Byliny sa pestujú na certifikovaných ekologických farmách v Indii. Neobsahujú žiadne iné prímesy ako pomocné látky, konzervanty a pod. O kvalite tejto značky hovoria aj samotné certifikáty ako USDA Organic, Non GMO Project Verified a ďalšie označenia dokazujúce kvalitu a čistotu produktov. Okrem toho sa pestujú udržateľne a etickým spôsobom.

Značka Organic India je okrem týchto ajurvédskych bylinných produktov známa aj vďaka výrobe bylinkových čajov z ajurvédskych bylín, korenín, prírodných dochucovadiel a rôznych výživových doplnkov.