Nadmerné potenie - ako sa ho zbaviť ?
Potenie nie je potrebné potláčať pomocou rôznych antiperspirantov. Hliníkové zlúčeniny v antiperspirantoch zužujú potné žľazy a tak zabraňujú poteniu. Ale je to správne? Potením sa telo zbavuje škodlivých látok a hlavne reguluje svoju teplotu. Ak je telo prehriate, ochladzuje sa potením. Nadmerné potenie znamená, že máme v seba veľa tepla. Zabraňovať mu reguláciu teploty látkami, ktoré potenie obmedzujú tento stav ešte zhorší, dokonca povedie k ešte väčšej nerovnováhe a zdravotným problémom.
Nadmerné potenie sa prejavuje potením rúk, hlavy, chodidiel a samozrejme potením pod pazuchami. Častým problémom je aj nočné potenie a extrémne potenie zo stresu. Potenie dlaní zase spôsobuje problém pri sociálnom kontakte a uvádza do rozpakov.
Silné potenie by sa malo riešiť nielen vonkajšími prípravkami proti poteniu ako sú deodoranty, ale aj vnútorne pomocou prírodnej medicíny aj byliniek.
Aké deodoranty používať proti nadmernému poteniu ?
Vyhýbajte sa antiperspirantom, ktoré obsahujú hliníkové zlúčeniny a upchávajú potné žľazy. Uzatvorenie potných žliaz je nežiadúce, keďže potom sa telo nemôže zbaviť toxických látok a regulovať svoju teplotu.
Používajte klasické deodoranty, najlepšie prírodné, aby ste telu umožnili prirodzenú detoxikáciu prostredníctvom potenia. Zároveň prírodné deodoranty s antiseptickým účinkom zabraňujú tvorbe nepríjemného zápachu, tak, že zabraňujú rozkladu baktérií na pokožke. Práve to je dôvodom zápachu. Pot obsahuje 98% vody a zvyšok sú soli, tuky, toxíny, chlór atď. baktérie, ktoré sa prirodzene nachádzajú na pokožke. Rozklad baktérií v pote je zdrojom typického zápachu potu.
Aby sa tomuto predišlo, prírodné deodoranty obsahujú antiseptické látky ako zinok, minerály, extrakt z byliniek ako šalvia, aloe vera, citrón, mäta a niektoré aj alkohol. Ich najväčšou výhodou je, že neupchávajú potné žľazy a neobsahujú žiadne chemikálie. V blízkosti podpazušia sa nachádzajú lymfatické uzliny a preto je vhodné vyhnúť nanášaniu potencionálne škodlivých látok na túto citlivú oblasť.
Deodoranty je potrebné nanášať viackrát za deň, pretože ich účinok nie je taký silný. Zoberte si deodorant so sebou aj do práce, do kabelky, aby ste ho mohli opakovane použiť. Nie je to síce až tak pohodlné, no je to pre zdravie lepšia voľba.
Nadmerné potenie prírodná liečba
Na úpravu nadmerného potenia sa využíva aj sila prírody. Overené bylinky ako šalvia, valeriána znižujú potenie prírodnou cestou. Na nadmerné potenie v prechode je tu Bylinná kúra Kúra K06 Harmonizácia problémov pri prechode, ktorá upravuje hormonálnu nerovnováhu pomocou bylín. Pomocou správne zvolených byliniek, môžete prejsť prechod harmonicky a bez výkyvov.
Nadmerné potenie má niekoľko príčin. Niektoré súvisia s hormonálnymi zmenami, niektoré sú psychického pôvodu. Príčina môže byť aj ochorení niektorých orgánov.
Najčastejšie príčiny potenia:
- menopauza, puberta – obdobia hormonálnych zmien
- infekčné choroby s teplotou
- zvýšená funkcia štítnej žľazy
- problém s niektorými vnútornými orgánmi
- psychika – depresia, stres, panika, úzkosť
- abstinenčné príznaky
- obezita
- zlá životospráva
- neliečená cukrovka
Nadmerné potenie rieši Čínska medicína
Hľadáte tabletky proti poteniu? Vyskúšajte bylinky podľa receptov TCM v tabletkách. Čínske bylinné zmesi proti poteniu pôsobia harmonizačne a dodávajú telu rovnováhu. Čínska medicína totiž vychádza z faktu, že príčina nadmerného potenia je v disharmónií organizmu, konkrétne niektorých orgánov. Telo je prehriate, kumuluje sa v ňom teplo a vlhko (poľa čínskej terminológie) a to spôsobuje, že naše telo sa snaží tento stav vyvážiť a ochladiť sa potením. Nadmerné potenie znamená aj stratu tekutín a môže viesť k tomu, že sa necítime dobre.
Čínske byliny proti poteniu:
Týmto spôsobom pomocou čínskych byliniek je potenie regulovať zvnútra. K tomu je potrebné pridať aj zdravé stravovanie. Vyhýbajte sa jedlám, ktoré prinášajú do tela nadmerné teplo (vyprážané, pikantné), obmedzte alkohol a kávu a udržujte si primeranú váhu.
Harmónia je základ dobrého zdravia a nadmerné potenie nám môže signalizovať, že niečo nie je v poriadku. Potenie je regulované hormonálnou a nervovou sústavou
Potenie pri záťaži
Tok horného prameňa Shen mai wan na potenia pri malej záťaži a dýchavičnosť.
Čínske bylinky na nočné potenie
Potenie v noci a nespavosť môžu spolu súvisieť. Nočné potenie sa objavuje v menopauze a tiež pri veľkom emocionálnom a duševnom vypätí, napr. pri nadmernej duševnej práci. Srdce a obličky sú vyčerpané a prejaví sa to silným potením v noci.
Elixír nebeského cisára Tian wang bu xin wan na nočné potenie a búšenie srdca
Zrkadlenie hviezdneho neba Zuo gui pian sa odporúča na nočné potenie v súvislosti oslabením obličiek
Čínske bylinky na potenie zo stresu
Malé radosti Gan mai da zao rieši potenie kvôli emocionálnej nestabilite, striedaniu nálad, depresii.
Bylinky na potenie v menopauze
Sviežosť podvečernej pagody Zhi bai di huang wan rieši návaly, emočnú rozladenosť, potenie v menopauze
Angelika čínska Dang gui tinktúra YaoMedica sa odporúča proti poteniu v menopauze. Existuje aj v tabletkách alebo guličkách pod názvom Sedem dôverníkov alebo Ženský koreň života.
Horúce vlny Geng nian an pian návaly a potenie v menopauze spojené s nepokojom. Rieši nerovnováhu estrogénu a progesterónu.
Potením strácame aj dôležité minerály a preto nezabudnite dopĺňať hlavne horčík. Jeho nedostatok potenie znásobuje. Ideálny je lipozomálne magnézium s vysokou vstrebateľnosťou a teda aj využitím v organizme.
Nadmerné potenie u detí
U detí je najčastejšou príčinou nadmerného potenia je hyperaktivita, neustály pohyb, impulzívnosť a podráždenosť. Nerovnováha, ktorá vzniká týmto vnútorným nekľudom môže spôsobiť nadmerné potenie. U detí sa tento stav dá pomerne ľahko upraviť pomocou prírodných prostriedkov. Rodičia veľmi dobre hodnotia Opičí sirup s bylinkami pre hyperaktívne deti s čisto prírodným zložením.